Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peaarhitekt näeb Tallinna südalinna liiklusmurede lahendusena kiirusepiirangut

Maakri kvartal Tallinnas.
Maakri kvartal Tallinnas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinna südalinna Tornimäe ümbrusesse kerkib lähiaastatel juba olemasolevatele kõrghoonetele lisaks veel mitu, see aga tõotab anda lisapanuse liiklusummikute tekkesse. Tallinna linnaarhitekt Endrik Mänd ütles, et suuri muutusi liikluskorralduses ei tehta, kuid abi võiks olla piirkiiruse vähendamisest 30 kilomeetrile tunnis.

Mänd ütles ERR-i raadiouudistele, et suuri muudatusi südalinna liikluskorralduses tulevikus ei tehta, küll aga võidakse kehtestada uus piirkiirus.

"Kindlasti eeldame seda, et piirkiirused vähenevad 30 kilomeetrile tunnis vahetus linnasüdames ja sellega tõmmatakse üldine liikumisfoon aeglasemaks ning nii müra kui reostuse seisukohast tagasihoidlikumaks," selgitas ta.

Tallinna peatänava projekti üks arhitektidest Toomas Paaver leiab, et Maakri tänava kõrghooned ei kipu head tervikruumi moodustama.

"Igasugu uute suuremate ja tihedamate hoonete kavandamine loobki hea kesklinna, aga seal on kõige tähtsam eeldus, et see hoonetevaheline ruum peab olema inimesele mugav, mõnus, et kui me kavandame büroohoone, siis viiks mõnus teekond sellest hoonest ühistranspordivahendisse ja see vahend viiks õigetesse sihtkohtadesse, et see süsteem toimiks. Aga kui me kavandame suures mahus parklaid sinna juurde, laiad teed, siis need lihtsalt lähevadki alati umbe," tõdes ta.

Linnaarhitekt on nõus, et südalinna ei ole mõistlik parkimismaju rajada.

"Kindlasti parkimismajade peale on mõeldud, see on üks lahendus, kuidas liikuvust reguleerida linnasüdames. Aga see tähendab seda, et need parkimismajad peaksid olema vahetu linnasüdame servas, sest parkimiskohtade rohkus on just see, mis tegelikult on üks oluline ummikute tekitaja linnas," lausus Mänd.

Paaveri hinnangul tuleb autoliikluse vähendamiseks kesklinnas ühistranspordivõrku tugevdada.

"Ühistranspordi juures on oluline silmas pidada ka kesklinna laiemalt. Meil on praegu ühistranspordiliinid toodud kontsentreeritult Viru keskuse juurde. Tegelikult on kesklinn ju suurem. Näiteks selliste liikluskanalite nagu Liivalaia tänav või Ahtri tänav korralik varustamine ühistranspordiliinidega ja et kesklinn oleks laiemalt kaetud ühistranspordi peatustega, oleks tegelikult oluline," ütles ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: