Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Efteni juht ei näe põhjust Tallinna südalinnas büroopindade üleküllust karta

Tornimäele ehitatav pilvelõhkuja Skyon.
Tornimäele ehitatav pilvelõhkuja Skyon. Autor/allikas: KOKO Arhitektide eskiis

Sel aastal valmib Tallinna südalinnas seitsmest hoonest koosnev Maakri ärikvartal, neljapäeval sai teatavaks 26-korruselise pilvelõhkuja ehitamine Tornimäele ning samas piirkonnas on juba praegu palju äripindu. Sellest hoolimata ei tohiks tekkida bürooruumide üleküllust, sest Maakri piirkond on kujunemas Tallinna keskseks ärikvartaliks, ütles Eften Capitali tegevjuht Viljar Arakas.

Capital Mill teatas neljapäeval, et ehitab Maakri tänavale 26-korruselise ja 95 meetri kõrguse büroohoone, mille loodab valmis saada 2020. aastaks. Üüripindu kavandatakse seal 8200 ruutmeetrile.

Juba tänavu valmib Maakri Kvartal OÜ rajatav samanimeline kvartal, kuhu tuleb 30-korruseline kõrghoone, kümne- ja neljakorruseline uus hoone ning neli 20. sajandi algusest pärinevat kolme- kuni neljakorruselist hoonet ehk kokku 22 000 ruutmeetrit üüripinda, millest 85 protsenti moodustavad büroopinnad.

Maakri Kvartali konsultandi Eften Capitali tegevjuht Viljar Arakas ütles ERR-ile, et ehkki piirkonda, kus juba praegu on hulk büroopindu, lisandub neid veel ohtralt, ei tohiks see üleküllust tekitada, kuigi nende täitmine võtab kindlasti omajagu aega.

"Maakri piirkond on väga selgelt kerkimas mõisteks nagu CBD ehk central business district (keskne ärikvartal - toim). Peaaegu igas endast lugupidavas linnas on alati olemas keskne ärikvartal, kuhu on kerkinud kõige prestiižsemad büroohooned," tõdes ta. "Näiteks, kes on viimasel paaril aastal Vilniuses käinud, seal on teiselpool jõge vanalinnast vaadates Constitution Avenue, mis on selgelt kujunenud keskseks ärikvartaliks. Riias on võib-olla Skanste rajoon, aga otseselt sellist asja pole tekkinud".

Arakase sõnul on see täiesti loogiline areng, et mingi koht kujuneb hästi nõutud, populaarseks ja keskseks ärikvartaliks, ning Tallinn on saamas üheks neist Euroopa pealinnadest, kus see on samuti olemas.

Seda, et uute büroopindade tulekul vanemad hooned rentniketa jääks, ei saa Efteni juhi sõnul kindlalt öelda. Ta märkis, et Eftenil on Tallinnas väga erisuguseid büroohooneid ning on näha, et kui küsida mõistlikul tasemel hinda, ei tule ka nõudlusest puudust.

"Kui oodata hinda, mis on märkimisväärselt üle varaklassi turuhinna, siis üürnikke ei leia, sest pakkumise puudust ka ei ole. Teine asi, et aeg muudab kogu aeg üürnike nõudmisi. Uued ärihooned panevad lati uuele kõrgusele ja vanade hoonetega on raske neist kõrgustest üle hüpata, olgu nendeks tehnilised nõuded, akende või lagede kõrgus," selgitas ta.

Uute hoonete kerkimine toob kaasa liiklusmured

Arakase sõnul tuleb ärikinnisvara omanikel kogu aeg üritada uute moevooludega kinnisvaras kaasas käia ja teha mõistliku turuhinnaga pakkumine. Siis leiab ka üürnikke, sest majandus on aktiivne ja huvi üüripindade vastu viisakas, ehkki ei ületa hetkel kindlasti pakkumist. Seda, et uued ärimajad tühjaks jääks, ei ole Arakase hinnangul karta.

Ta märkis, et teades Capital Milli kui tuntud arendajat, usub ta, et nende hinnaootused üüri osas vastavad turu tasemele. "Vanemate hoonete osas peame mõtlema, kuidas püsida konkurentsis ja pakkuda ka häid lahendusi," lisas ta.

Küll aga on Tallinna keskseks ärikvartaliks kujuneva piirkonna probleemiks asjaolu, et mitmed ümbritsevad tänavad on kitsad ning probleeme tekib nii parkimiskohtade kui ummikutega.

"Mida rohkem neid hooneid tuleb, seda suurem probleem see on," lausus Arakas, kelle sõnul vajaks Maakri piirkond ka uut, täiesti kommertsalustel tegutsevat parkimismaja. "Oleme seda isegi arutanud, et mida rohkem büroohooneid tuleb, seda rohkem see tekitab tipptundidel liiklusmuresid, esitab nõudeid ühistranspordile. Siiski liigitaksin seda kõike rubriiki "luksusmured" - see on küsimus, mida tuleb lahendada ja lahendatakse, aga linnakodanikuna on mul hea meel, et keskne ärikvartal on ilmet võtmas".

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: