Siili viimane lahing toimus Valga linnatänavail ({{commentsTotal}})

Suurõppuse Siil viimane suurem lahing toimus laupäeval Valga linnatänavail. Läti üksused pidasid linnalahingut teisel pool piiri Valkas. Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras peab Siili õnnestunuks, sest Eesti näitas, et suudab seada kõik maakaitse süsteemid lahinguvalmidusse ja katsetada neid kogu riigis.

Ajalooliste lahingutega on valgalased harjunud, sest siin peetakse juba aastaid rahvusvahelist militaarfestivali. Laupäevane aga polnud ajalugu. Sellist linnalahingut nagu täna Valgas pole kaitsevägi varem pidanud. 2000 võitlejat koos käsitulirelvade ja kuulipildujatega pluss lahingumasinad ja õhusõidukid toimetasid tunde keset laupäevaselt tihedat linnamelu ja selle kohal ka.

"Tänase päeva eesmärk oli vaadata, kuidas need suured lahingumasinad toimetavad linnakeskkonnas. Ega kellelgi viimastest aastakümnetest sellist otsest linnalahingu kogemust soomustehnikaga pole. Olen rääkinud taanlaste ja brittidega - nad on väga vaimustuses, nad on üllatunud, kuidas kohalik elanikkond on neid vastu võtnud. Tundub, et pakume praegu kõva konkurentsi Valga militaarfestivalile," kommenteeris kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

Suurõppus Siil tõestas, Eesti riigikaitsesüsteem toimib.

"Me suutsime maakaitsesüsteemi lahinguvalmidusse tõsta ja seda katsetada kogu Eesti ulatuses. Õppusel osalejate number ületas meie ootusi: 17 000 sõjaväelast pluss veel tsiviilisikud - kokku 18 300 inimest on õppuse erinevail hetkedel osa võtnud. Tipphetkel üle 16 000 korraga kohal," loetles kindral Terras.

Lätist osalesid õppusel Siil maakaitse mehhaniseeritud jalaväebrigaad ja vabatahtliku kaitseorganisatsiooni Zemessardze 2. Vidzeme brigaad. Ka lätlaste jaoks oli selline mööda vana raudteetammi, tänavaid ja mahajäetud hooneid kulgenud lahing Valka linnas uus kogemus.

"Testime koostööd ja juhtimist Eesti poolega ning palume Eesti õhujõude meie operatsiooni toetada," ütles Läti Zemessardze 2. brigaadi komandör kolonel Mareks Ozolinš.

Suurõppuse Siil lõpurivistus on pühapäeval Paju lahingu mälestussamba juures. Lätlased kogunevaed lõpurivistusele Valka kesklinna Lugaži väljakule. Lätis toimuvad aga viimaste aastate suurimad kaitseväe õppused augustis.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: