Indoneesia enesetapupommitajad ründasid politsei peakorterit ({{commentsTotal}})

{{1526201040000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Mootorratastel enesetapupommitajad ründasid politsei peakontorit Surabayas. See oli 24 tunni jooksul kolmas enesetapurünnak Indoneesia suuruselt teises linnas.

Ametivõimude sõnul sai rünnakus vigastada vähemalt kümme inimest, sealhulgas neli politseinikku. Politsei sõnul osales rünnakus ühe perekonna neli liiget ning ellu jäi kaheksa-aastane tüdruk.

Pühapäeval korraldas teine perekond Surabayas pommirünnakuid kolmele kirikule – ka nende ründajate seas oli lapsi. Surma sai vähemalt 11 inimest ja vigastada veel kümneid, teatas politsei pühapäeval.

Pärast kirikute rünnakut tuvastasid politseinikud eraldi intsidendina terrorirünnaku korterelamus, kus plahvatas pomm. Pomm plahvatas enneaegselt ning tappis kohe naise ja tema 17-aastase tütre. Hiljem leidis politsei pereisa majas detonaatorit hoidmas ning tulistas teda. Pere 12-aastane poeg viis oma kaks nooremat õde politseihaiglasse, teatasid ametivõimud.

Rünnakute eest võttis vastutuse äärmusrühmitus ISIS. Indoneesias algab sel nädalal moslemite püha kuu ramadaan.

Kõige ohvriterohkem oli rünnak kirikutele

"Kolmes märtrirünnakus sai surma 11 ja haavata vähemalt 41 inimest, nende seas kirikute valvureid ja kristlasi," teatas ISIS pühapäeval oma propagandaagentuuri Amaq kaudu.

"Üheksa inimest on surnud ja 40 haiglas," ütles Ida-Jaava politsei pressiesindaja Frans Barung Mangera varem. Hiljem täpsustati, et hukkunud on 11 inimest.

Surabaya Santa Maria katoliku kirikus korraldatud rünnakus hukkus neli inimest, sealjuures üks või mitu ründajat, ütles politsei pressiesindaja Mangera. Kokku 41 vigastatu seas on ka kaks politseinikku, lisas ta. Teine pommirünnak korraldati Diponegoro ja kolmas Pantekosta kiriku vastu, ütles pressiesindaja.

Plahvatused leidsid aset linna kolmes erinevas paigas umbes kell 7.30 kohaliku aja järgi. Rünnakud viisid läbi vähemalt viis enesetaputerroristi, ütles kõrgem politseiametnik. Ründajate seas oli ka naine, kel oli kaasas kaks last.

Naine pressis ennast politseinikest mööda ja sisenes Diponegoro kirikusse, kus ta kallistas ühte tsiviilisikut ja õhkis pommi, sõnas üks pealtnägijatest. Demineerijad tegid kiriku juures ühe lõhkekeha ka kahjutuks, sõnas kohalik politseiülem.

Esimese, Santa Maria rünnaku pealtnägija sõnul sõitsid vahetult enne plahvatust kaks meest mootorrattal kiriku alale. Ühel neist oli kaasas seljakott.

Indoneesia kaks suurimat moslemite organisatsiooni Nahdlatul Ulama ja Muhammadiyah on rünnakud hukka mõistnud.

Riigi politsei pressiesindaja sõnul tulistas politsei pühapäeva hommikul surnuks ka neli arvatavat äärmuslast Lääne-Jaava linnades. Pole teada, kas see on seotud kirikute vastu korraldatud rünnakutega.

Tapetud äärmuslased kuulusid võrgustikku Jemaah Anshorut Daulah, mis on korraldanud Indoneesias mitmeid rünnakuid viimase aasta jooksul ja mis on vandunud truudust ISIS-e liidrile Abu Bakr al-Baghdadile.

Viie päeva eest tapeti Indoneesias kokkupõrgetes viis politseinikku ja üks vang pärast seda, kui islamistidest kinnipeetavad olid võtnud pantvangi ühe valvuritest. Antud intsidendi eest võttis vastutuse Islamiriik, kuigi politsei tõrjub seda seost.

Maailma suurima moslemite arvuga riigi Indoneesia 260 miljoni elaniku seas on ka suur arv kristlasi, hindusid ja budiste.

Veebruaris tulistas Indoneesia politsei meest, kes ründas pühapäevase missa ajal ühte Slemani linna kogudust.

Sajad indoneeslased on ka suundunud Lähis-Itta, et liituda ISIS-ega, mille esimene terroriakt Aasias korraldati 2016. aasta jaanuaris just Indoneesias.

Riigi ajaloo ohvriterohkeim islamiäärmuslaste rünnak toimus 2002. aastal Balil, kus Al-Qaedaga seotud võitlejad tapsid 202 inimest, kellest enamik olid turistid.

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand, Anette Parksepp

Allikas: BNS, BBC, CNNHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: