Aas: Palo peaks võtma poliitilise vastutuse ({{commentsTotal}})

Arto Aas
Arto Aas Autor/allikas: ERR

Riigikogu liige Arto Aas (RE) leiab, et olukorras, kus Urve Palo (SDE) sekkus jõuliselt Omniva juhi valikusse, peaks minister nüüd ka vastutama olukorra eest, kus riigifirma juht napilt aasta pärast tööleasumist välja vahetatakse.

"Kui minister kasutas oma poliitilist mõjuvõimu, et juht [Aavo Kärmas] välja vahetada ja suruda sinna enda soosik [Joona Saluveer], aga nüüd on selgunud, et tema soosik ei ole oma ülesannetega hakkama saanud, siis mul on küll küsimus, kas siin on kusagil ka poliitiline vastutus ministril," ütles Aas ERR-ile.

Aas ütles, et tema hinnangul ei peaks Eestis riigiettevõtteid nii juhtima või sinna juhtimisse sekkuma. "Eriti, kui meil on nominieerimiskomitee ja kõrgetasemelised ja hästi mehitatud ettevõtete nõukogud."

"Kui üldkoosolek juba ise ministrina nii agressiivselt sellesse protsessi sekkub, siis ta võtab ka vastutuse. Nagu me näeme, siis tema sekkumine ja vastutuse võtmine ei ole vilja kandnud ja positiivselt lõppenud. Siit minu küsimus, kas Palo ise ka tunneb vastutust selle protsessi eest?" lisas Aas.

Palo: juhivahetus ei muuda Omnivat nõrgemaks

Ettevõtlusminister Urve Palo ütles ERR-ile, et aasta tagasi soovis toonane Omniva nõukogu pikendada juhatuse esimehe ametiaega ilma konkursita, kuid tal ei olnud võimalik sellega nõustuda, sest nii riigiettevõtete juhtimise valge raamat kui olemasolev koalitsioonileping ütlevad selgelt, et tuleb alati korraldada konkurss.

"Konkursi viis läbi nõukogu ja mulle esitleti kahte tugevaimat kandidaati. Toona tundus ka mulle, et Joona Saluveeril on värskemad mõtted, kui juba 11 aastat juhatuses olnud Aavo Kärmasel. Kokkuvõttes tegi otsuse nõukogu, nagu näeb ette ka seadus," lausus Palo.

"Kahjuks alati ei oska ette prognoosida, kuidas organisatsioon uue juhiga tööle hakkab. Kui aasta möödudes selgus, et juhatuse esimehel ja nõukogul on erinev arusaam ettevõtte tulevikust, polnud mõtet enam oodata ja tunnustan seega nõukogu kiire ja konkreetse reageeringu eest," lisas ta.

Minister rõhutas, et Omniva oli ja on väga tugev ettevõte ja juhi vahetus ei muuda organisatsiooni kuidagi nõrgemaks. Ta kinnitas, et uue juhi leidmiseks korraldatakse konkurss.

"Soovin Joonale edu ja jaksu järgmistes ametites, kahtlemata on tegemist tugeva professionaaliga," ütles Palo.

Omniva (AS Eesti Post) nõukogu otsustas esmaspäeval kutsuda ametist tagasi ettevõtte juhatuse esimehe Joona Saluveeri. Nõukogu esimees Bo Henriksson tõi põhjuseks erinevad nägemused Omniva tulevikustrateegiast.

"Ühtne arusaam ja sujuv koostöö on aga praegu väga oluline, kuna sektori kiire arenguga kaasaskäimiseks seisab Omnival ees mitmete muudatuste juhtimine ja suurte projektide elluviimine," märkis Henriksson.

"Nõukogu ja juhatuse esimees ei saa ju koostööd teha, kui nad ei ole ühte meelt," lisas ta ERR-i raadiouudistele.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: