Põuane kevad tekitas Harku vallas veenappuse ({{commentsTotal}})

Kastmine.
Kastmine. Autor/allikas: Peeter Kümmel/Sakala/Scanpix

Harku valla vee-ettevõtja Strantum pöördus oma klientide poole erakorralise teadaandega, et nad loobuksid joogivee kasutamisest kastmisveena.

Ettevõtte teatel on põuane ja soe kevad toonud kaasa massilise koduaedade kastmise, mistõttu on veesurve hommiku- ja õhtutundidel langenud.

"Õnneks ei ole seni veel veevarustus kusagil täielikult katkenud, kuid kuna veekasutus on põua jätkudes päev päevalt pidevalt kasvanud, ei ole kaugel ka see hetk, kui mõnes veevärgis või veevärgi osas võib vesi lühiajaliselt täielikult kaduda," hoiatas Strantum oma kliente.

Juhul kui kastmisvee kasutamine on vältimatu, palus osaühing mitte teha seda hommikul kella seitsmest kümneni ega õhtul kella kuuest üheteistkümneni.

Ettevõte selgitas, et ükski ühisveevärk ei ole paika seatud kastmisvee kasutusega arvestades. Veel tähtsam on aga see, et Harku vallas kasutatakse ühisveevärgi veena valdavas osas kambrium-vendi veekihi põhjavett, mis on sisuliselt taastumatu vara.

Selle kasutamise kontrolli all hoidmiseks on keskkonnaministri määrusega kehtestatud piirkonniti põhjavee varu kasutamise limiidid, mille ületamine võib kaasa tuua selle, et tühjenevasse põhjaveekihti või suure tarbimise tõttu tekkinud depressioonilehtrisse valgub merevesi ning muudab kogu piirkonna põhjavee joogiveena kasutamise võimatuks või erakordselt kulukaks.

"Tänaseks on kujunenud olukord, milles tänu ohtrale kastmisele on Strantumi tegevusalas piirkondi, kus eelnevalt mainitud limiite ollakse ületamas. Samuti on juhtumeid, kus tarbimise tipphetkedel on ületatud süsteemi tehnilise võimekuse piir. See aga on kaasa toonud paratamatu valiku, kas kasutada kvaliteetset ja töödeldud joogivett kastmiseks või selleks otstarbeks, milleks veevarustuseks mõeldud süsteem rajatud on – joogi- ja olmeveeks," teatas Strantum.

Osaühing Strantum tegutseb Tabasalu alevikus, Rannamõisa külas, Murastes, Vääna-Jõesuus, Vitis, Suurupis, Väänas, Kumnas, Tutermaal ning Vahi külas. Ettevõtte veevarustuse ja kanalisatsiooni teenuseid kasutab ligikaudu 7900 inimest.

Kuivad ilmad on tekitanud samasuguseid probleeme ka Viimsis, kus sealne vee-ettevõte Viimsi Vesi saatis mai lõpus elanikele samuti meeldetuletuse, et joogivesi ei ole ette nähtud kastmiseks.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: