Itaalia uus valitsus ähvardas CETA-t mitte ratifitseerida

CETA vastane loosung.
CETA vastane loosung. Autor/allikas: Yves Herman/Reuters/Scanpix

Itaalia eliidivastane valitsus ähvardas neljapäeval mitte ratifitseerida Euroopa Liidu ja Kanada vabakaubanduslepet (CETA), öeldes, et see ei kaitse riigi põllumehi ja kaitstud päritolu ja geograafilise märgistusega kaupu.

Leping kaotab 99 protsenti Euroopa Liidu ja Kanada vahelistest tollimaksudest. Tööstus- ja kalatoodete ning veinide ja alkoholi osas toimub täielik liberaliseerimine. Tariifid kaotatakse samuti Euroopa Liidule olulistele ekspordiartiklitele nagu maiustused, küpsetised, puu- ja köögiviljad. Küll aga jäävad tariifid samaks teatud põllumajandustoodetele, näiteks kanaliha ja munad.

Leppe vastased on nimetanud seda pikka aega ohuks tervisele, demokraatiale ja õigusriigile. Itaalia põllumehed nõudsid eelmisel aastal valitsuselt CETA-st loobumist ning parmesani juustule "Made in Italy" märgistuse lisamist.

"Me ei ratifitseeri vabakaubanduslepet Kanadaga, sest see kaitseb vaid väikest osa meie kaitstud päritolunimetuse ja geograafilise tähisega toodetest," ütles Itaalia põllumajandusminister Gian Marco Centinaio neljapäeval usutluses päevalehele La Stampa.

"Me palume parlamendil mitte ratifitseerida seda lepingut või teisi, mis sarnanevad CETA-le," sõnas ta.

Centinaio sõnul ei ole otsust CETA kohta populistliku Viie Tähe Liikumise (M5S) ja Põhjaliiga koalitsioonilepingus.

Põhjaliigasse kuuluv Centinatio ütles, et tema otsus ei peegelda ainult tema erakonna rahvuslikku seisukohta, vaid "kahtlused selle leppe suhtes on minu Euroopa kolleegide seas levinud":

Itaalia tähtsaim põllumeeste ametiühing tervitas ministri avaldust. Ametiühingujuht Robert Moncalvo nimetas seda "õigeks valikuks halva ja ohtliku leppe suhtes".

Kanada välisminister Chrystia Freeland ei omistanud Itaalia põllumajandusministri ähvardusele suurt tähtsust. "Olen kindel, et me jõuame lõpuks täieliku ratifitseerimiseni," lausus ta.

Freeland märkis, et CETA jõustus osaliselt juba septembris. "Kanadalased ja eurooplased on juba tundnud peaaegu 100 protsenti CETA tõelist majanduslikku mõju ja kasu."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: