Euroopa Parlamendi komisjon kutsub CETA-t tagasi lükkama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

CETA vastane protest Brüsselis.
CETA vastane protest Brüsselis. Autor/allikas: Francois Lenoir/Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu ja Kanada vabakaubanduslepe (CETA) hävitab Euroopas töökohti ja see tuleks tagasi lükata, teatas Euroopa Parlamendi komisjon neljapäeval.

Euroopa Liit ja Kanada allkirjastasid CETA oktoobris, kuid esialgu kahtlesid selles mitu EL-i liikmesriiki ning Belgia Valloonia regioon oli algselt sellele vastu, vahendas Reuters.

CETA peab heaks kiitma ka Euroopa Parlament. Hääletus selle üle peaks toimuma veebruaris.

Parlamendi tööhõivekomisjon hääletas aga ettepaneku poolt, mis ütleb, et Parlament ei peaks CETA-t heaks kiitma, kuna uuringute kohaselt võib EL kaotada leppe tulemusena 204 000 töökohta.

CETA eest vastutab Euroopa Parlamendi kaubanduskomisjon, mis hääletab leppe üle jaanuaris. Teised komisjonid võivad enne seda aga oma arvamust avaldada. Oma arvamuse ütlevad ka keskkonna- ja välisasjade komisjonid, mis on eeldatavasti CETA poolt.

Osapooled jõudsid CETA-s kokkuleppele juba kaks aastat tagasi, kuid Euroopas on sellele olnud keeruline toetust leida. 

CETA toetajate sõnul suurendab lepe Kanada ja Euroopa Liidu kaubandust 20 protsenti ning tugevdab EL-i majandust 12 miljardi euro võrra aastas ja Kanada majandust 12 miljardi Kanada dollari võrra aastas. 

Leppe vastased kritiseerivad, et kaubanduslepe võivad tuua alla Euroopa standardeid valdkondades nagu töötajate õigused, rahvatervis ja keskkond. Samuti tuntakse muret võimalike erikohtute loomise üle, kuhu investorid saavad kaevata valitsuste peale, kui nad tunnevad, et seadused kahjustavad ebaõiglaselt nende äritegevust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: