EL-i 27 riigi valitsusjuhid vormistasid kokkulepped alalise eesistuja järeldustena ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1489115552000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Kokkulepped, mille Euroopa Liidu 27 valitsusjuhti Poola vastuseisust hoolimata neljapäeval Euroopa Ülemkogu avapäeval saavutasid, vormistati alalise eesistuja Donald Tuski järeldustena.

Poola peaminister takistas Brüsselis Ülemkogu tööd pärast seda, kui Donald Tusk Varssavi vastuseisust hoolimata teiseks ametiajaks Ülemkogu presidendiks määrati. Beata Sydlo keeldus toetamast valitsusjuhtide kohtumiste järelduste teksti, mis muudab Poola peaministri sõnul ülemkogu tähtsusetuks.

Poola peaministri vastuseisust hoolimata jääb Donald Tusk Euroopa Ülemkogu presidendiks veel kaheks ja pooleks aastaks. Liidritelt õnnitlusi vastu võtnud Tusk ütles hilisõhtusel pressikonverentsil, et jätkab tööd ühendatud Euroopa nimel, mis kaasaks eranditult kõiki liikmesriike.

"Ja ma teen kõik, et kaitsta Poola valitsust siin poliitilise isolatsiooni eest," rõhutas ta.

Küsimuse peale, kuidas ta kavatseb suhelda Poola valitsusega, kes temaga nähtavasti suhelda ei soovi, vastas Tusk: "Suhtlen Poola valitsusega poola keeles."

"Loodetavasti on see keel, mida Poola valitsus mõistab," lisas seepeale Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Kuna Poola valitsusjuht Beata Szydło vetostas punkt punkti haaval kõik ülemkogu järeldused, loodi läinud ööl pretsedent, kus valitsusjuhid lõpetasid kohtumise avapäeva ilma ametliku järelduste tekstita. Poolal õnnestus ülemkogu arutelu nurjata üksnes formaalselt - 27 liidri kokkulepitu vormistati sellegi poolest tekstiks, mis nimetati eesistuja järeldusteks.

Ratas: loodetavasti on tegu erakordse juhtumiga

"Poola vetostas või ei andnud positiivset seisukohta lõppjärelduste kohta, mida arutasime," ütles Ratas vastuseks ERR-i küsimusele.

Peaminister avaldas lootust, et tegemist on erakorralise juhtumiga, sest ülemkogu ei saa nii töötada. "Aluspõhimõte on see, et alati on lõppjäreldustele olemas 28 liikmesriigi toetus," lausus ta. "Täna tuli Poola sisepoliitiline mõõde tugevasti Ülemkogu laua taha."

Ülemkogu eesistuja Donald Tuski ametiaja pikendamise kohta ütles Ratas, et hääletust ei toimunud ning Malta konsulteeris eelnevalt valitsusjuhtidega. "Tuski toetas 27 liikmesriiki 28 riigist," sõnas ta.

Ratas lausus, et Poolaga seovad Eestit kaks tähtsat taristuprojekti - Rail Baltic ning energia- ja elektrivõrkude desünkroniseerimine Venemaast. "Me oleme palunud, et Poola ja Balti riigid neid teemasid edasi arutaksid."

Peaminister avaldas lootust, et reedele kavandatud arutelu EL-i Brexiti-järgse tuleviku ning Rooma deklaratsiooni üle tuleb konstruktiivsem. Tema sõnul oleks hea, kui valitsusjuhtidel õnnestuks markeerida põhisõnumid deklaratsioonis, mis loodetakse 25. märtsi Rooma tippkohtumisel vastu võtta.

"Üks riik on niikuinii laua tagant läinud," ütles peaminister reedeste arutelude kohta. "Tänane tunnetus on, et kõik 27 liikmesriiki on laua taga, valmis tegema kompromisse ja langetama otsuseid. Ma väga loodan, et tänasest käitumismudelist ei pea tegema järeldusi ka homsesse päeva."

Peaministri sõnul on hetkel kõigil usk Rooma deklaratsiooni üle kokkuleppe sündimisse olemas. "Poola peaminister ei andnud täna mõista, et sellega läheb Rooma deklaratsioon löögi alla."

Ratas möönis, et mitmekiiruseline Euroopa on reaalsus, ent Eesti soov on liikuda edasi 27 liikmesriigi koostöös.

Reedel jätkus töö konstruktiivses õhkkonnas

Võrreldes neljapäevase poliitdraamaga oli reedene peaministrite kohtumine nagu öö ja päev, ütles peaminister Jüri Ratas "Aktuaalsele kaamerale.

"Eilsega ei saa võrrelda, täna oli hoog hea. Kõik rääkisid südamelt ära, kuidas Euroopa tulevikku nähakse," kinnitas ta.

Ratase sõnul leidsid kõik, sealhulgas Poola peaminister, et Euroopa liidrid peavad kuu lõpus Roomas, kus tähistatakse Euroopa Liidu 60. aastapäeva, kinnitama deklaratsiooniga ühtsust.

Jean-Claude Junckeri väljapakutud viie tulevikustsenaariumi seast Ratase sõnul reedel valikuid ei tehtud. Ta ütles, et turvalisus ning Euroopa Liidu ja NATO koostöö on seekordsel arutelul sagedamini kõlanud märksõnad.

Probleeme tekitab aga sõnapaar "mitmekiiruseline Euroopa", mida tahaksid deklaratsioonis näha Saksamaa ja Prantsusmaa, aga mille tahaksid deklaratsioonist välja jätta Visegradi riigid.

Beneluxi liidrid püüavad leeride vahel tekkinud pingeid maandada.

"Otsustasime kutsuda Visegradi riikide liidrid Hollandisse, et kohtuda ühiselt Beneluxi riikidega. Hiljem korraldame kohtumise kolme Balti riigiga, et arutada Euroopa Liidu tuleviku üle," ütles Hollandi peaminister Mark Rutte.

Kokkuvõte järeldustest

Järeldustes EL-i ühise kaitse- ja julgeolekupoliitika kohta tervitavad valitsusjuhid kaitse- ja välisministrite 6. märtsi nõukogu tööd. Kaitse- ja välisministrid andsid esmaspäeval heakskiidu EL-i sõjalise planeerimise ja juhtimisvõime peakorteri loomisele EL-i olemasolevate sõjaliste struktuuride juurde. Samuti rõhutatakse vajadust viia ellu ettepanekud koostöös süvendamisest NATO-ga.

Sisejulgeoleku ja terrorismivastase võitluse vallas kutsuvad valitsusjuhid Euroopa Parlamenti toetama nõukogu ettepanekut tõhustada andmebaasikontrolle kõigi EL-i välispiire ületavate isikute, muuhulgas EL-i kodanike suhtes.

Rände välismõõtmega seoses avaldatakse eesistuja järeldustes täielikku toetust 3. veebruari Malta deklaratsioonile, milles sisalduvatest meetmetest on paljud rakendamisjärgus. Ülemkogu toetab üksikute liikmesriikide kahepoolseid jõupingutusi Liibüa valitsuse ning nende Põhja-Aafrika ja lõunapoolsete naabrite toetamiseks ebaseadusliku migratsiooniga seotud väljakutsetega toimetulemisel.

Ülemkogu tervitas ka Euroopa Komisjoni ettepanekut "Tagasisaatmise uuendatud tegevuskava" kohta.

Rände sisemõõtme teemal kordasid valitsusjuhid solidaarsust ja vastutustundlikkust kui jagatud eesmärke ja kutsusid täiendavatele jõupingutustele kõikehõlmava rändepoliitika väljatöötamiseks, mis peaks vastu tulevastele kriisidele.

Valitsusjuhid avaldasid ühemõttelist toetust Lääne-Balkani kuuiku - Serbia, Montenegro, Makedoonia, Kosovo, Albaania ja Bosnia ja Hertsegoviina - Euroopa-perspektiivile, seisab järeldustes. Ühtlasi rõhutati nende riikide reformitee jätkumise, heanaaberlike suhete ja kaasavate regionaalse koostööalgatuste tähtsust.

EL-i prokuratuuri loomise küsimuses otsustasid liidrid, et 17 riigi initsiatiiviga on võimalik kooskõlas EL-i lepingutega süvendatud koostöö alustamiseks edasi liikuda.

Malta järeldustes majanduse kohta seisab, et EL ja eurotsoon on pööranud 2008. aasta finantskriisi järel elluviidud reformiagenda tulemusena uue lehekülje ning majanduskasv on naasnud kõikidesse liikmesriikidesse.

Euroopa Ülemkogu tervitas EL-i ja Kanada vabakaubandusleppe (CETA) heakskiitmist Euroopa Parlamendis ja ootab selle kohest esialgset rakendamist, seisab järeldustes.

Reedel kogunevad EL-i 27 riigi valitsusjuhid Suurbritannia osaluseta arutama EL-i Brexiti-järgset tulevikku.

 

 

Toimetaja: Johannes Tralla, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: