USA kohus otsustas, et naftafirmad ei pea kliimamuutuste eest maksma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nafta töötlemise tehas USA-s Texase osariigis.
Nafta töötlemise tehas USA-s Texase osariigis. Autor/allikas: Caters News Agency/Scanpix

USA föderaalkohtunik jättis esmaspäeval rahuldamata San Francisco ja Oaklandi linna kaebused viie maailma suurima naftafirma vastu. Linnad soovisid, et ettevõtted maksaksid infrastruktuuri eest, millega kaitsta linnaelanikke kliimamuutuse mõjude eest.

USA ringkonnakohtunik William Alsup rahuldas ettevõtete BP PLC, Royal Dutch Shell PLC, Exxon Mobile Corp., Conoco Phillips ja Chevron Corp. ettepaneku jätta hagi rahuldamata. Kohus otsustas niisiis, et kuigi üleilmne kliimasoojenemine on reaalne oht, peavad seda parandama "meie poliitilised harud", vahendas The Wall Street Journal.

"Kaebustes tõstatatud ohud on vägagi tõelised," kirjutas kohtunik. "Aga need ohud on ülemaailmsed. Nende põhjused on ülemaailmsed. Fossiilkütuste hüved on ülemaailmsed. See probleem väärib lahendust laiemal skaalal kui saab pakkuda ringkonnakohtunik või vandekohus avaliku korra kaasuses."

Otsus on hoop üha kasvavale õiguskampaaniale, millega püüavad linnad ja omavalitsused panna loodusreostuse eest vastutama nafta-ja gaasiettevõtteid. Linnad on hagides argumenteerinud, et naftafirmad tekitavad fossiilkütuseid tootes teadlikult kahjulikku heidet. New York City ja mitmed valitsused California, Washingtoni ja Colorado osariigis on sarnastel alustel hagi esitanud.

"Usaldusväärne ja kättesaadav energia pole üldsuse häirimine, vaid üldsusele vajalik," ütles Chevroni õigusnõustaja R. Hewitt Pate. "Kohtuasjade kasutamine nende naiste ja meeste halvustamiseks, kes varustavad meid energiaga, mida me kõik vajame, pole aus ega konstruktiivne."

Oaklandi linna jurist Barbara Parker ütles, et linn oli kohtuotsuses pettunud ja kaalub edasikaebamist. "Need kostjad tuleb võtta vastutusele Ameerika inimeste eksitamise eest kliimamuutuse teemal," ütles Parker.

San Francisco kõneisik John Coté ütles, et linn otsustab peagi edasiste sammude üle: "Me oleme rahul, et kohus tunnistas, et kliimasoojenemise teadus pole enam kahtluse all. Meie hagi tõi kaasa avaliku kohtuistungi kliimateaduse üle ja need ettevõtted ei saa enam eitada, et see on tõeline ja kehtiv."

San Francisco ja Oakland soovisid hagis, et ettevõtted maksaksid infrastruktuuri, näiteks kaitsemuulide eest, mida läheb eeldatavasti vaja mereveetaseme tõusuks valmistumisel. Linnad ei täpsustanud, kui suurt kompensatsiooni nad soovivad, kuid ütlesid, et kulud võivad ulatuda miljardite dollariteni.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: