Obama keelustas nafta puurimise suurel osal USA vetest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Steve Nesius/Reuters/Scanpix

Ametist lahkuv USA president Barack Obama keelustas jäädavalt nafta ja gaasi puurimise suurel osal USA-le kuuluvatest vetest.

Obama selgitas, et piirkonnad Põhja-Jäämeres ja Atlandi ookeanites peavad jääma tulevastest rendileandmistest puutumata, vahendas BBC.

Seda sammu nähakse kui katset kaitsta piirkonda enne, kui Obama jaanuaris ametist lahkub.

Kanada tegi sarnase otsuse oma Arktika ookeani vete kohta, selgus Washingtoniga tehtud ühisteatest.

Valge Maja teatas, et otsus tehti "tugeva, jätkusuutliku ja elujõulise Arktika majanduse ja ökosüsteemi heaks", tuues keelu põhjuseks kohalikud kultuurilised vajadused, mured looduse pärast ja regiooni haavatavuse võimalike naftareostuste korral.

Kui aga Kanada vaatab selle otsuse iga viie aasta järel üle, siis Valge Maja kinnitusel on Obama otsus püsiv. Otsus tugineb 1953. aasta seadusel, mis lubab presidendil keelustada avamere loodusvarade rendileandmise igaveseks.

Oma valimiskampaania ajal ütles Donald Trump, et ta kasutaks ära USA olemasolevaid naftavarusid. See tekitas muresid keskkonnaorganisatsioonides. Otsuse toetajate sõnul võib olla uuel presidendil keeruline Obama otsust muuta ja varem pole seda ka tehtud.

"Kui Donald Trump püüab president Obama otsust tagasi võtta, läheb asi kohtusse," kommenteeris organisatsioon Friends of the Earth.

USA nafta instituut aga märkis, et sellist asja nagu "alaline keeld" pole olemas ning loodab, et Trumpi administratsioon lihtsalt võtab selle otsuse tagasi.

Trump on tekitanud keskkonnakaitsjate hulgas muret ka oma valikute pärast valitsusse. Naftaettevõtte Exxon Mobil juht Rex Tillerson saab tema välisministriks. Tema energeetikaminister Rick Perry on Texase kubernerina kutsunud üles vähendama naftatööstuste regulatsioone.

Praegu on Arktika piirkonnas naftapuurimine vähene, kuna see on palju kallim ja keerulisem kui muud võimalikud variandid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: