Purtse jõe valgala puhastamise esimene etapp maksab 21 miljonit eurot ({{commentsTotal}})

Purtse jõgi
Purtse jõgi Autor/allikas: Keskkonnaministeerium

Põlevkivitööstuse jääkreostust Ida-Virumaal Purtse jões, Kohtla jões ja fenoolisoos asub likvideerima Pinnasepuhastuse OÜ, projekti esimese etapi maksumus on 21 miljonit eurot.

Tööde käigus eemaldatakse tuhandeid tonne pinnast, kuhu on kogunenud Kohtla-Järvel ja Kiviõlis varem tegutsenud põlevkiviõlitehaste reostus.

Purtse jõe valgala puhastamise eelduseks oli Kohtla-Järve poolkoksiprügilate sulgemine 2015. aastal. Nüüd tehakse korda fenoolisoo ning siis jätkuvad puhastamistööd Purtse jõe ülemjooksult allavoolu suunas.

Juba tänavu algavate tööde käigus keskendutakse põhiliselt fenoolisoo ja Kohtla jõe ohutuks muutmisele, aga ka Purtse jõe puhastustöödele Püssi ja Lohkuse paisude piirkonnas. Erra jõgi on kavas puhastada Euroopa Liidu LIFE-programmi raames.

Purtse jõe valgala ja fenoolisoo puhastamise projekti esimese etapi maksumus on 21 miljonit eurot ning projekti rahastatakse 85 protsendi ulatuses Euroopa Ühtekuuluvusfondist ning 15 protsendi ulatuses SA KIK-i keskkonnaprogrammist ja riigieelarvest. Kava kohaselt peab töödega valmis saama 2022. aasta lõpuks.

Purtse jõe puhastatava osa pikkus on 1,4 kilomeetrit ning see puhastatakse lõikude kaupa. Jõe puhastamiseks eemaldatakse Püssi ja Lohkuse paisu vahelises osas ligikaudu 7200 kuupmeetrit reostunud muda ja pinnast.

Lisaks tuleb eemaldada Püssi paisjärve kogunenud ligikaudu 2500 m3 reostunud muda, mille maksimaalne paksus ulatub 1,4 meetrini. Kohtla jões tuleb puhastada ligi 77 000 kuupmeetrit reostunud pinnast ning rajada 4,2 kilomeetri ulatuses uus jõesäng.

Puhastatav jõeosa eraldatakse ajutiste tammidega ja vesi juhitakse ajutisse jõesängi või torustikku. Kuivaks jäänud jõesängis kaevatakse reostunud pinnas välja ning puhastatakse. Juba puhastatud pinnast kasutatakse väljakaevatud alade uuesti täitmiseks. Lisaks tuuakse juurde ka puhast pinnast, et taastada puhastatavate alade looduslähedane ilme.

Kohtla-Järve poolkoksimäest välja nõrgunud fenoolidega tugevalt reostunud ala ehk fenoolisoo keskkonnareostuse likvideerimiseks tuleb puhastada ja korrastada umbes 14 hektari suurune ala. Selleks kogutakse fenoolisoo reostunud osast vesi kokku ja pumbatakse Kohtla-Järve reoveepuhastisse. Puhas vesi juhitakse kraavide süsteemiga fenoolisoost mööda Varbe peakraavi.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: