ERR Viinis: Austria võtab eesistumisel fookusesse rändeteema

Järgmised pool aastat Brüsselis valitsuste koosolekuid juhtiv Austria lubab fookusesse võtta Euroopa Liidu välispiiri kaitsmise. Selle asemel, et inimesi Vahemerelt päästa ja Euroopa Liitu tuua, tuleks nad viia tagasi Aafrikasse, ütles Austria Euroopa Liidu asjade minister intervjuus "Aktuaalsele kaamerale" Viinis. Põgenike ümberpaigutamiseks liikmesriikide vahel tuleb jätkata kokkuleppe otsimist, leiab Austria valitsus.

Kuueks kuuks Euroopa Liidu eesistumise ülevõtnud Austria valitsus seisab valjuhäälselt liidu välispiiride kaitse tugevdamise eest. Oma seisukohti kaitstakse kohati sedavõrd põhimõttekindlalt, et diplomaatidel Brüsselis tekkisid enne Viinile eesistuja teatepulga üleandmist kahtlused, kas Austria suudab säilitada neutraalse vahendaja rolli, mida eesistujalt oodatakse.

Viinis Brüsseli ajakirjanikke võõrustavad Austria diplomaadid püüavad valitsuse seisukohti pehmendada, rõhutades, et Austria eesistumine ei ole pühendatud üksnes migratsioonile. Aga ministritega libiseb jutt vägisi põgeniketeemale ja liidu välispiiride kindlustamisele.

"Seni kuni inimesed inimesed astuvad Põhja-Aafrikas Vahemerre lootuses, et nad päästetakse ja tuuakse Euroopasse, ei suuda me inimkaubitsejate ärimudelit lõhkuda. Tuleb leida lahendus, kuidas saame inimesed päästa ja nad Aafrikasse tagasi viia. Viia põgenikekeskustesse, sest üksnes siis saab astuda migratsiooniteema lahendamisel sammu edasi," ütles Austria EL-i asjade minister Gernot Blümel.

Küsimusele, kas põgenike kohustuslik ümberpaigutamine on poliitiliselt surnud idee, vastas Blümel, et see on endiselt laual. "Me jätkame selle arutamist, aga see on teine, kolmas või neljas samm migratsiooniteemale lahenduse leidmisel. Kõigepealt on meil vaja tugevat välispiiri kaitset. Me vajame võimalust kohelda Vahemeres päästetud inimesi õiglaselt.

Ja see ei tähenda, et on võimalus automaatselt Euroopas kaitset saada. Kõigepealt, tugev välispiiri kaitse, aga ka teised teemad on endiselt laual," rääkis Blümel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: