Austria lubas Saksamaa tõttu astuda samme oma piiride kaitseks
Austria valitsus hoiatas teisipäeval, et võib rakendada meetmeid oma piiride kaitsmiseks seoses Saksamaa plaaniga piirata migrantide sissepääsu riiki.
Saksa kantsleri Angela Merkeli kristlikud demokraadid (CDU) ja selle sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) jõudsid esmaspäeva õhtul Merkeli ja CSU liidri Horst Seehoferi kriisikõnelustel rändeküsimustes kokkuleppele, millega lahendati valitsuse püsimist ohustanud erimeelsus.
Kui kokkuleppe kiidab heaks ka Saksa võimuliidu kolmas osapool Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD) ja sellest saab valitsuse positsioon, "oleme kohustatud rakendama meetmeid sellest tuleneva ebasoodsa olukorra vältimiseks Austriale ja selle rahvale", teatas Austria valitsus avalduses.
Austria valitsus lisas, et "on valmis rakendama meetmeid oma lõunapiiride kaitseks" Itaalia ja Sloveeniaga.
Saksa kantsler Angela Merkel ja siseminister Horst Seehofer. Autor: Fabrizio Bensch/Reuters/Scanpix
Merkel ja Seehofer jõudsid migratsiooni küsimuses kokkuleppele
"Me jõudsime pärast väga intensiivseid läbirääkimisi kokkuleppele," ütles Seehofer esmaspäeval pärast tunde kestnud kriisikõnelusi, lisades, et ta kavatseb jääda valitsusse, kuigi oli ähvardanud varem sealt lahkuda.
Merkeli sõnul saavutati "pärast rasket võitlust hea kompromiss".
"Meil on nüüd selge kokkulepe, kuidas takistada tulevikus ebaseaduslikku immigratsiooni üle Austria-Saksa piiri," ütles Seehofer, kelle Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) on Merkeli kristlike demokraatide liitlane.
Seehoferi sõnul avaldatakse kokkuleppe üksikasjad lähiajal. Selleks, et kokkuleppest saaks valitsuse poliitika, peab see saama veel Merkeli teise koalitsioonipartneri, vasaktsentristliku Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) toetuse.
Sotsiaaldemokraadid andsid selgelt mõista, et ei kavatse pimesi alla kirjutada kõigele, milles CDU/CSU võivad kokku leppida.
CSU eesotsas Seehoferiga survestas Merkelit mitu nädalat nõustuma erakonna kavaga hakata Saksa piirilt tagasi saatma teistes riikides registreeritud varjupaigataotlejaid või leidma Euroopa Liidu riikidega lahendusi, mis annaksid sisuliselt sama välja. Erakond ja Seehofer tahtsid Merkelilt vastust 1. juuli keskööks.
Neljapäeval ja reedel toimunud Euroopa Ülemkogul suutis Merkel jõuda teiste riikide liidritega kokkuleppele uues rändekavas ning sai mitmelt riigilt lubaduse, et nad hakkavad Saksamaalt tagasi võtma nende riikides registreeritud varjupaigataotlejaid.
CSU juhtkond kogunes pühapäeval olukorda arutama ning kohtumisel osalenud allikad ütlesid, et Merkeli sõlmitud rändelepped Seehoferit ei rahuldanud.
Allikas: AFP-BNS