Heljo Pikhof: kõigil peab olema võimalus väärikalt vananeda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Heljo Pikhof.
Heljo Pikhof. Autor/allikas: ERR

ERR-i 9. juuli käsitlus sotsiaaldemokraatide ettepanekust tagada tulevikus igale hooldekodukohta vajavale eakale võimalus saada see oma pensioni eest on kahjuks pisut ühekülgne. Meie ettepanek ei tähenda kõigi Eesti eakate sundhooldekodustamist, vaid on vajaduspõhine: need, kes hooldekodukohta tõepoolest vajavad, peavad selle saama ka oma pensioni eest.

Keegi ei eita, et pikaajalises hoolduses on meil täna suured probleemid – suur koormus langeb pereliikmetele nii hoolduse pakkumisel kui ka hooldusteenuste eest tasumisel, teenusele ligipääs sõltub üha enam teenusekasutaja maksevõimest ning avalik sektor kulutab pikaajalisele hooldusele liiga vähe, ligikaudu 0,6 protsenti SKT-st, kusjuures lõviosa pikaajalisele hooldusele kuluvast avalikust rahast läheb hooldekodule ning koduteenuste ehk inimeste iseseisvat elamist toetavate kulutuste osakaal on väga madal. Siin oleme ühel meelel sotsiaalministeeriumiga, mis on rõhutanud aastaid vajadust olemasolev korraldus ümber vaadata.

Kitsaskohtade lahendamiseks soovimegi toetada ja motiveerida kohalikke omavalitsusi erinevate sotsiaalteenuste arendamisel (näiteks koduhooldusteenus, isikliku abistamise teenus, sotsiaaltransporditeenus, õendusabi jne), et nii teenuseid vajavate inimeste, nende pereliikmete kui kohalike omavalitsuste jaoks poleks mugavaim lahendus hooldekodu, mis on ühtlasi ka kõige kallim omastehoolduse teenus.

Ehkki ajakirjandus on juba püüdnud žongleerida utoopiliste numbritega, mis lähtub ekslikust eeldusest, et kõik eakad tuleks paigutada hooldekodusse, siis kordan – nii see ei ole.

Omastehoolduse ümberkorraldamine vajaduspõhiseks, teisisõnu, et need, kes saavad elada kodus, elavad kodus, ning need, kes peavad saama endale koha hooldekodu, selle ka saavad, maksab erinevatele arvutustele tuginedes 40–50 miljonit eurot aastas.

See on kahtlemata kulukas reform, ent siiski on see summa piisavalt tagasihoidlik, et teha need otsused iga-aastase riigieelarve strateegia arutelude käigus. Eks kõik ole prioriteetide seadmise küsimus ja sotsiaaldemokraatide meelest võimalus väärikalt vananeda seda kahtlemata on.

Lisaks tuletan meelde, et täna on hoolduskoormusega hõivatud enam kui 30 000 naist ja rohkem kui 17 000 meest. Süsteemne lähenemine selle valdkonna kitsaskohtadele annaks praegu oma lähedaste eest hoolt kandvatele inimestele võimaluse kas osalise või täiskoormusega tööle naasta.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: