Asekantsler SDE ettepanekust: eakaid on mõistlik aidata nende enda kodus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsleri Rait Kuuse hinnagul on sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) lubadusele hooldekodude elanike kulutuste hüvitamise asemel parem võimalus ehk tagada eakate abistamine nende enda kodus.

Kui praegu on Eesti keskmine vanaduspension umbes 440 eurot ning keskmine hooldekodu koha maksumus 800 eurot, siis sotsid lubavad, et riik maksaks kõikidele vajajatele selle vahe kinni. Seejuures nii, et vähemalt kümme protsenti vanaduspensionist peaks jääma eakale kätte.

Rait Kuuse on üks neist, kes on öelnud, et sotside välja pakutud lubadusele on parem alternatiiv. Kuuse hinnangul oleks mõistlikum inimestele teenuseid pakkuda vajaduspõhiselt.

"Ega hooldekodu koht igale pensionärile ei ole vajalik, et enamus inimesi ikkagi elab iseseisvalt, neile on vaja võib-olla mingisugust lihtsamat kõrvalabi. Näiteks aidata, kas siis puud tuppa tuua või siis toitu teha või enese eest hoolitseda - niiöelda hügieeni hoida. Need on sellised vajadused, mida on võimalik katta ka nii, et inimene ei pea oma kodust lahkuma. Oma kodus elamine on ikkagi Eesti inimesele väärikas," ütles Kuuse.

Eakate hooldekodu juhataja Kalev-Martin Mägi hinnangul ei ole selline lubadus teostatav.

"Minu arvamust öeldes ei ole see väga realistlik nüüd lähima, ma arvaks mingi 10-15 aasta jooksul, sest et hooldekodud on kallid ja nad lähevad kallimaks. See lubadus tähendab, et pensionid peaksid järsku kuskil kaks korda suuremaks muutuma, aga ma hästi ei usu, et kust see raha võetakse, nagu nii kiiresti," rääkis Mägi.

Küsimuse peale, palju lubaduse teostamine maksma läheb, ütles SDE aseesimees Helmen Kütt, et maksumus selgub alles siis, kui selle kohane analüüs on valmis.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: