Lavrov rääkis Venemaa positsioonidest Helsingi kohtumisele minnes

Sergei Lavrov
Sergei Lavrov Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Moskva loodab, et USA ja Venemaa presidentide kohtumisel Helsingis arutatakse ka Ukraina küsimust, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov laupäeval.

"Meil on ka kanal Ukraina küsimuses, mille raames president V. Putini abi ning USA erisaadik mitu korda kohtusid, kuid ilma märgatava eduta, sest meie USA kolleegid, oma Vene kolleegidega kohtudes, üritasid alati irduda teravalt Minski lepetest, mis märgivad konsensust Ukraina kriisi kohta," ütles Lavrov telekanalil RT eetrisse läinud saates Politicking.

"Me (Venemaa ja USA) jätkame proovimist ja loodame, et saame kindlasti seda teemat arutada Helsingis," ütles minister.

Lavrov: oleme valmis vastama küberjulgeoleku teemal

Moskva on valmis vastama Washingtoni mistahes küsimustele küberjulgeoleku kohta, sõnas Vene välisminister Sergei Lavrov intervjuus Larry Kingiga laupäeval telekanalil RT.

"Me ütlesime, et me oleme valmis vastama ükskõik mis küsimustele, mis USA administratsioonil selle teema kohta tekkinud on. Me pakkusime seda tegelikult, kui president V. Putin kohtus president D. Trumpiga aasta eest G20 kõrvalt Hamburgis. Me arvasime, et on kokkuleppe ekspertide grupi kohtumise kohta. Ameeriklased pidid panema lauale kõik küsimused, mida nad arvavad, et Venemaa peaks selgitama ja siis eksperdid oleksid seda teinud," sõnas Lavrov.

"Kuidagi, paar päeva pärast tippkohtumist ning nende surve all, kes arvasid, et administratsioon ei peaks arutama midagi küberjulgeoleku küsimuses Venemaaga, lükati kokkulepe edasi. Viimasel ajal on olnud signaale, et ameeriklased on valmis seda uuesti proovida," ütles minister.

Lavrov: NATO laienemine probleeme ei lahenda

NATO teemal rääkides ütles Vene välisminister, et NATO laienemine Venemaa piiridele lähemale ja uute riikide liitumine allianssiga ei suurenda NATO julgeolekut ja neid samme ei saa pidada lahenduseks praegustele probleemidele.

"NATO on reaalsus. See on külma sõja aegade atavism, kuid siiski reaalsus ja me kohtleme seda kui reaalsust. Me ei usu, et see, mida NATO teeb, üritades laieneda Vene piiridele üha lähemale ja lähemale, neelates riike, ausalt öeldes suurendab allianssi julgeolekut. Me ei usu, et see on lahendus praegustele probleemidele," sõnas Lavrov intervjuus telekanalil RT.

"Praegu on meil ühised ohud, ühised vaenlased: terrorism, kliimamuutus, organiseeritud kuritegevus, uimastiäri. Mitte ühtegi neist ei lahenda efektiivselt NATO laienemine," lisas ta.

"NATO-t peaks kindlasti võtma kui reaalsust, nagu ma ütlesin, kuid NATO peaks saama aru, et see ei saa dikteerida igale riigile, kuidas lahendada rahvusvahelisi julgeolekuküsimusi. Vaja on dialoogi," ütles minister.

"Me oleme NATO-le teinud mitmeid ettepanekuid selle suhtes, mida me koos teha saaksime: terroritõrje, arutelud sõjaväedoktriinide üle, arutelu sõjaväe suurendamise läbipaistvuse meetmete üle. Kõik see külmutati pärast Krimmi referendumit," sõnas Lavrov.

Lavrov kommenteeris ka USA presidendi Donald Trumpi avaldust, et NATO liikmesriigid on näidanud üles pretsedenditut valmisolekut suurendada oma kaitsekulutusi.

"Mis puudutab kaitsekulutusi, siis isegi ilma mingisuguse suurenemiseta, näitavad praegused andmed, et NATO koos USA-ga kulutab umbes 20 korda rohkem kaitsele kui Venemaa," ütles Lavrov.

"Ilma USA-ta kulutavad eurooplased umbes neli korda rohkem kui Venemaa oma kaitse-eelarvesse," sõnas diplomaat.

Lavrov: Venemaa toetab USA jõupingutusi Korea poolsaarel

Lavrovi sõnul toetab Venemaa toetab USA presidendi Donald Trumpi ning välisministri Mike Pompeo jõupingutusi Korea poolsaare küsimuse lahendamisel ning suhetes Põhja-Korea ja teiste regiooni riikidega.

"See on olnud väga sügav kriis väga sügavate tagajärgedega, mis võib mõjutada mitmeid riike, kui asjad lähevad halvasti. Me peame looma usaldust järk-järguliselt ning see on see, mida president Donald Trump ja välisminister härra Mike Pompeo aitavad teha. Me toetame neid jõupingutusi ja katsume panustada oma sidemetes põhjakorealaste ning teiste osapooltega selles regioonis," ütles Lavrov intervjuus telekanalil RT.

"Me toetame kindlalt president Donald Trumpi jõupingutusi ning Lõuna-Korea presidendi (jõupingutusi), et luua atmosfääri, mis võiks osutuda kasulikuks Korea poolsaare tuumaküsimuse lahendamisel ja meie kõigi viimisel tuumarelvatustamiseni," sõnas Lavrov, kellel paluti kommenteerida USA ja Põhja-Korea liidrite vahel Singapuris sõlmitud kokkuleppeid.

"Ma tean, et president Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni Singapuri kohtumise tulemust on paljud kritiseerinud kui tühje sõnu paberil ilma mingi "lihata"," lisas Vene välisminister.

"Hiljem külastas USA välisminister härra Michael Pompeo Pyongyangi ning ka teda kritiseeriti mitte mingite tõsiste lubadusteni jõudmise pärast tuumarelvatustamise kohta, kuid ma arvan, et tõsised analüütikud mõistavad, et seda ei ole võimalik teha üleöö," sõnas Lavrov.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: