Mikser: USA ja Venemaa jaoks pole Soome sõjaliselt neutraalne riik

Eesti välisminister Sven Mikser
Eesti välisminister Sven Mikser Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Välisminister Sven Mikseri sõnul ei tasu arvata, et Soome oleks Venemaa ja muu maailma jaoks poliitiliselt neutraalne riik ning et just seetõttu toimub seal Donald Trumpi ja Vladimir Putini kohtumine.

"Võib-olla seda lokatsiooni ei tasuks üle müstifitseerida. Neutraalsusel on kaks mõõdet - üks on see mida sa ise deklareerid, teine on see, kas konfliktsituatsioonis osapooled respekteerivad seda," ütles Mikser Kuku raadio saates "Välismääraja."

Praegu vaadatakse Mikseri sõnul väga täpselt Venemaa sõjalist planeerimist. "Ja ma väga kahtlen, et kas Stockholmi või Helsingis otsustavates peades käärib see veendumus, et juhul, kui olukord pingestub, siis Kreml kaardile vaadates respekteerib seda sõjalist neutraalsust," tähendas Mikser.

Mikser meenutas, et omal ajal kohtusid kahe suurriigi presidendid Mihhail Gorbatšov ja Ronald Reagan Islandil ehk suisa NATO pinnal.

"Kui rääkida Helsingi kohtumise temaatikast, siis väga suurel määral saab raskuspunkt saab olema Süürial ja Iraanil. Kindlasti Ukraina ja Krimm ja kindlasti on Trumpil peal surve, et ta tõstataks küsimuse Venemaa sekkumisest USA valimistesse. Ilmselt USA meedia huvi selle vastu kõige suurem," arutles Sven Mikser.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: