ERR Helsingis: päris neutraalne koht pole Soome juba ammu olnud

Foto: ERR

Helsingis tehakse viimaseid ettevalmistusi USA ja Venemaa esmaspäevaseks tippkohtumiseks. Poliitikavaatlejad arutavad tuliselt selle üle, millest Donald Trump ja Vladimir Putin räägivad ja milliseid kokkulepeid on oodata.

Donald Trump ja Vladimir Putin peaksid justkui neutraalsel pinnal jutud selgeks rääkima. Päris neutraalne koht pole aga Soome juba ammu olnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Soomlaste jaoks tähendab see, et Helsingi tippkohtumine on neutraalne koht, mis inglise keeles tähendab kohta, kus saab häirimatult sellist kohtumist pidada. Aga Soome poliitilises keeles viitab neutraalsus külma sõja aastatele ja sellel on väga negatiivne alatoon. See viitab Soome väljendusvabaduse piiramisele
ja kunstlikult lähedasi suhteid Venemaaga," kommenteeris politoloog Mika Aaltola.

Helsingis viibiv ERR-i ajakirjanik Indrek Lepik meenutas, et ligi pool sajandit tagasi sõlmiti Helsingi lõppakt, et vähendada külma sõja pingeid demokraatliku Lääne ja autokraatliku Ida vahel. "Täna ei tundu paljude jaoks enam see piir niivõrd selge," märkis ta.

Meelavaldajate jaoks on Putin autokraat ja Trump fašist. Lisaks Ukrainale heidetakse ette sõnavabaduse piiramist, aga ka sõdasid Lähis-Idas ja kõiki muid protsesse, millega nii venelased kui ka ameeriklased üht- või teistpidi seotud on. Ja ehkki osa kardab, et Trump teeb Helsingis Jaltat, on Ameerika riigipeal tegelikult käed seotud.

"Ta käed on vägagi seotud, ta ei saa suurtele lepetele alla kirjutada. Näiteks sanktsioonid. Enamik sellest on osa USA seadustest, sest möödunud suvel kinnitas Kongress suure paketi seaduseid, nii et omast tahtest ta neid tühistada ei saa. Ta peab arvestama, et on endiselt demokraatlik president ja tema käed on vägagi seotud. Aga ta on muidugi sõumees, nii et ta tahab kindlasti veidi bluffida," rääkis Aaltola.

Kohtumisel ametlikku päevakorda pole, nii et kõik, mis esmaspäeval juhtub, on enamikule asjaosalistest üllatus.

Helsingis avaldati pühapäeval meelt nii USA ja Vene presidendi kohtumise poolt kui ka vastu. Trumpi ja Putinit kritiseeriv meeleavaldus tõi tänavatele umbes 2500 inimest. Politsei sõnul võis protestijate hulka sattuda ka mõni turist. Oli ka neid, kes avaldasid meelt plakatitega "Tere tulemast, Trump". USA presidenti toetavast kogunemisest võttis osa umbes 50 inimest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: