Galerii ja video: Tallinna uus justiitspalee

{{1531911060000 | amCalendar}}

Kolmapäeval avati Tallinnas ametlikult Lubja tänava uus ja kaasaegne kohtuhoone, mis koondab ühte majja Harju maakohtu, Põhja ringkonnaprokuratuuri ning registrite ja infosüsteemide keskuse.

Üks hoone autoreist, arhitekt Kristel Ausing rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et maja tuli projekteerida nii, et see ei mõjuks ähvardavana, vaid sõbraliku ja toetava avatud õigusemõistmise asutusena.

Projekteerimine oli paras pähkel, sest arvestada tuli kolme kasutaja soovidega. Lisaks erineva tugevusega turvatsoonidega.

"Oli punane tsoon, kollane tsoon, roheline tsoon: punane tsoon, kuhu mitte keegi peaaegu ei saa minna, kollane tsoon, kus saavad käia kohtunikud ja töötajad ja siis roheline tsoon, mis on maja töötajate jaoks. Aga kõikide nende tsoonide inimeste, kes seal liiguvad, teed ei tohi üksteisega ristuda," selgitas Ausing.

Kohtumaja konvoitsooni ees on värvirõõmsam ruum, kus vesteldakse näiteks alaealiste tunnistajatega. Järgneb ala, kus "Aktuaalsel kaamerale" enam filmida ei lubatud - sinna tuuakse autoga kohtualused, kes otsitakse läbi ning suunatakse raskete punaste metalluste taha kambritesse kohut ootama. Kolmapäeval olid kõik kümme kambrit täis.

Kohtu esimees Meelis Eerik ütles, et Harju maakohtust käib aasta jooksul läbi 25 000 kohtuasja. "Menetlusaja osas on Eesti kohtusüsteem Euroopa üks kiiremaid. Näiteks tsiviilasjades jõuame lahendini keskmiselt 112 päevaga," lisas ta.

Kohtumajas on 37 spetsiaalset kohtusaali ja kolm saali, kus saab pidada nõu või kohut. Päris kõik veel valmis ei ole ning mõnes kohtusaalis tuleb kohtunikul alles nuputada, kuidas ekraanid tööle saab. Need aitavad kriminaalasjade prokuröridel esitada kirjalikke tõendeid, mida vanas majas projektoriga näidati.

Kohtunike naabrid on IT-mehed ja prokurörid, kes üksteise valdustesse ei pääse. Elu prokuratuuriga ühe katuse all tekitas pingeid juba maja ehitamise ajal - õiguseksperdid leidsid, et kohtumõistmine peab olema ning näima aus ja võrdne.

"Kohus peab olema iseseisev ja sõltumatu, muu hulgas ka menetlusosalistest. Siin uue maja kontekstis võib tekkida teoreetiline oht, et kohtumenetlus ei näi iseseisev ja sõltumatu. Mul ei ole mitte mingisugust kahtlust, et meie kohtunikud on sõltumatud, aga küsimus on näivuses," rääkis Eerik.

Kohtumaja fuajeed ehib heleda lootuskiirega "Must päike". Selle lõi kunstnik Urmas Viik.

Enam kui 25 000 ruutmeetri suuruse netopinnaga kohtumaja arhitektuurse osa autor on Arhitektuuristuudio Siim & Kreis OÜ (autorid Andres Siim ja Kristel Ausing), sisekujunduse kavandas Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroo OÜ ning projekteeris Novarc Group AS (peaarhitekt Lauri Laisaar). Ehitas Rand & Tuulberg ning Astlanda.

Riigi Kinnisvara AS-i teatel maksis kohtumaja ehitus 29,9 miljonit eurot.

Uus kohtuhoone Autor: Siim Lõvi /ERR

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: