Tori vana hobusetalli taastamine on aeganõudev käsitöö ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tori hobusekasvanduses algas vana, mõne aasta eest põlenud hobusetalli lammutamine. Talli taastamine on aga käsitöö ja võtab palju aega ning sellele kulub umbes 650 000 eurot.

Nädala eest sõlmisid SA Eesti Maaelumuuseumid ja Pärnu REV töövõtulepingu Tori hobusekasvanduse esimese tallihoone restaureerimiseks ja üldehitustöödeks. Alustada tuli lammutamisest. Säilitatakse üksnes maakivist müürid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mis siin lammutada tuli, oli põrandad ja vene ajal tehtud raudbetoonist vahelagi. Ja taastada tuleb see ikkagi sarnaselt nagu see poolteist sajandit tagasi ehitatud oli: uued sarikad, uued katused," selgitas Pärnu REV-i juhataja Andres Kesküla.

Praegu käibki müüritise taastamine. "Vanade maakivide vahele pannakse nagu tol ajal, kui see hoone ehitati, kombeks oli, väiksemad kivitükid. See oli selle aja stiil ja muinsuskaitse nõuab, et me taastaks ta võimalikult sarnaselt nagu ta algselt oli. Sellepärast on sellist kallist ja aeganõudvat käsitööd siin päris palju," rääkis Kesküla.

Eesti Maaelumuuseumite juhatuse liige Merli Sild ütles, et tal on väga hea meel, et ühe talli saab aasta lõpuks korda. Suured tööd on alles ees.

"Käimas on kõikide Tori kompleksi kuuluvate hoonete projekteerimine ja samuti infrastruktuuri rajamine," rääkis Sild.

"Hoonete poolest ehitada me ei jõua sel aastal. Projekteerimised lõpevad ja siis me hakkame taotlema rahastust ja ma arvan, et järgmise aasta kevadel saame alustada uute hoonete ehitusega," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: