Hiina eitas Trumpi süüdistust valuutaga manipuleerimise kohta

Hiina ja USA raha.
Hiina ja USA raha. Autor/allikas: Thomas White/Illustration/Reuters/Scanpix

Hiina eitas esmaspäeval Ühendriikide presidendi Donald Trumpi reedest süüdistust, et riik manipuleerib jüaani hinnaga, et oma eksportijatele eelis anda.

Trump süüdistas reedel Twitteris Hiinat ja Euroopa Liitu valuutakursiga manipuleerimises ja teatas, et on valmis kehtestama tariifi kõigile USA-sse eksporditavatele Hiina kaupadele.

Esmaspäeval lükkas Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang selle süüdistuse tagasi, öeldes, et jüaani hinna määrab turg. "Hiinal pole mingit huvi toetada eksporti oma valuuta nõrgestamisega," ütles ta.

Ehkki jüaani hinnas mängivad turujõud oma rolli, hoiab Peking selle hinda siiski teatud vahemikus, mistõttu on Ühendriigid ka varem Hiinat valuutaga manipuleerimises süüdistanud.

"Ehkki USA üritab põikpäiselt kaubandussõda algatada, ei ole Hiina sellest huvitatud. Samas me ka ei karda seda," ütles Geng kui talt päriti Trumpi ähvarduse kohta kehtestada tariifid kõigile Hiina kaupadele. "Kui vajalik, võitleb Hiina vastu. Ähvardused ja hirmutused hiinlaste peal ei tööta."

Juulis kehtestas USA 25-protsendise imporditolli 34 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, millele viimane vastas samas mahus tariifidega. USA kaalub lähiajal veel 16-miljardi väärtuses kaupadele imporditolli kehtestamist ning on lisaks sellele ähvardanud Hiinat tariifidega veel 200 miljardi dollari väärtuses kaupadele.

Lisaks kaubanduskonfliktile on viimastel nädalatel languses olnud jüaani taustal kerkinud turgudes ka hirm valuutasõja lahvatamise ees. Analüütikud on ka märkinud, et kuivõrd nõrk jüaan toetab Hiina eksporti, aitab see leevendada USA tariifide negatiivset mõju.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: