Leedu poliitik: Yandex.Taxi võib ohustada riiklikku julgeolekut ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Yandex Taxi.
Yandex Taxi. Autor/allikas: ERR

Endine Leedu välisminister Audronius Ažubalis, kes nüüd kuulub sealsesse parlamenti, pöördus neljapäeval Leedu riikliku julgeolekuameti juhi poole taotlusega uurida Vene ettevõtte Yandex.Taxi tegevust seoses võimaliku ohuga riigi julgeolekule. Ažubalise hinnangul peaks samasuguse uurimise algatama ka Lätis ja Eestis.

"Esiteks on ettevõtte omanikul Arkadi Voložil teatud sidemed Kremli ja Kremli ringkondadega. Teiseks, praeguses olukorras, kus pidevalt toimuvad provokatsioonid ja hübriidsõjad, saab see ettevõte, mis on vaid silmapetteks registreeritud Euroopa Liidus, meie riiki siit saadud info abil ainult lõhestada, mitte meile kasu tuua," rääkis Ažubalis ERRi venekeelsele portaalile.

Ta lisas, et igasugune luureteenistus, mis niisuguseid andmeid tükkhaaval kogub, suudab neid analüüsida ja sellest järeldusi teha, nende põhjal saab aga juba tegutseda.

"Mis puudutab Yandex.Taxit, siis saab see ettevõte konfidentsiaalset infot reisijate kohta ning ka ühes või teises küsimuses avalikku arvamust analüüsida. Ma ise suhtun Vene kapitali väga ettevaatlikult. Lisaks mäletame me ju inetut olukorda, millesse sattus ettevõte Kaspersky (viirusetõrje tootja, keda kahtlustatakse sidemetes Vene eriteenistustega ning kelle toodete kasutamise riigiasutustes Leedu valitsus mullu detsembris ära keelas - toim). Me oleme eesliini-riigid ja peame seetõttu olema väga ettevaatlikud," tõdes Ažubalis.

Vastust ootab poliitik eriteenistustelt kahe nädala jooksul. Tema hinnangul ei teeks kahju, kui niisuguse kontrolli viiksid läbi ka Eesti ja Läti võimud.

Yandex.Taxi rahvusvaheliste teenuste strateegia direktor Aram Sargsian ütles, et nemad tervitavad igasuguseid kontrolle, sest vastavad igati Euroopa Liidu normidele ning on valmis koostööks ka riigiasutustega, millel on voli midagi kontrollida.

"Loodan, et pärast kontrollimist ei ole enam kellelgi kahtlust, et me vastame kõigile reeglitele," sõnas ta. "Meie andmeid säilitatakse Euroopas andmekeskustes, mis asuvad Soomes, ja me vastame täielikult isikuandmete töötlemise nõuetele. Kui Leedu poliitikud väga muretsevad, soovitan neil pöörata tähelepanu Facebookile ja Google'ile, kel on kasutajate isikuandmete hoidmisega probleeme olnud," lisas ta.

Väidet, nagu võiks Yandex.Taxi ohustada rahvuslikku julgeolekut, pidas ta naeruväärseks.

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse ekspert Dmitri Teperik ütles, et Leedu parlamendi saadiku taotlusel Yandex.Taxit kontrollida on alust, sest see teenus on seotud Vene eriteenistustega.

"Ettevõtte omaniku Vene päritolu ei oma mingit tähtsust. Teised Vene kapitalil põhinevad firmad töötavad ehituses või logistikasektoris Euroopa Liidu eri riikides ning probleeme pole," rääkis ta. "Küsimus on selles, et Yandex.Taxi kasutab Yandex.Mapsi ehk tal on ligipääs kliendi geograafilisele paiknemisele, krediitkaartidele ja kontaktidele, kui rakendus on telefoni laetud, sest Yandex kasutab mail.ru-ga seotud platvormi, kes on tuntud aktiivse FSB-ga koostöö tegijana kooskõlas Vene Föderatsiooni terrorismivastaste seadustega."

Seega peitub oht asjaolus, et Vene eriteenistused saavad soovi korral enda käsutusse suurel hulgal andmeid kõigi oma klientide liikumiste kohta. Asi pole isegi selles, et need andmed võivad sattuda valedesse kätesse, vaid selles, kellele täpselt need andmed edastatakse.

"Kui me anname need Taxifyle, eeldame, et see firma ei edasta neid kellelegi teisele. Kui anname need Yandexile, siis on tõenäosus, et need võivad Vene seaduste tõttu eri platvormide kaudu lekkida," lausus Teperik.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: