Tadžikistan: rattaturistide tapmise taga on Islami Taassünni Erakond ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1533023400000 | amCalendar}}
Tadžikistani siseminister Ramazon Hamro 30. juulil pressikonverentsil.
Tadžikistani siseminister Ramazon Hamro 30. juulil pressikonverentsil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Tadžikistani siseministeerium süüdistas nelja välismaa rattaturisti tapmises riigis keelatud Islami Taassünni Erakonda.

Turiste 29. juunil rünnanud rühma juhtis Hussein Abdusamadov, korralduse rünnakuks andis Islami Taassünni Erakonna liige Nosirhudži Ubaidov, seisis ministeeriumi veebilehele ilmunud eriteates.

Erioperatsiooni käigus tabatud Abdusamadov tunnistas, et juhtis kuritegelikku rühma, edastas siseministeerium.

Tema tunnistuse kohaselt käis ta 2014-15 neli korda Iraanis Qomis, kus läbis õpetusliku ja diversandi koolituse. Sealsamas andis ta ustavusvande erakonna tagaotsitavale liikmele Ubaidovile, hüüdnimega Kori-Nosir, öeldi teates.

Märgitakse, et tapmise korralduse andnud Ubaidov on juba veerand sajandit tagaotsitav.

Ennist avaldas Tadžikistani raadiojaam Vabadus oma veebilehel video, millel on väidetavalt kujutatud turistide ründamist Lõuna-Tadžikistanis. Raadiojaama teatel said nad selle ühelt oma veebilehe lugejalt. Videol on näha, kuidas turiste ramminud masin pöörab ringi ja sõidab neile veel kord otsa.

Siseministeerium teatas, et tappis viiest ründajast neli. Teistel andmetel on neli kahtlusalust kinni peetud ja viis hukkus tulevahetuses korrakaitsejõududega.

Tapetud olid USA-st, Šveitsist ja Hollandist. Veel kaks inimest sai viga ja üks grupi prantslasest liige pääses vigastusteta.

Pamiiris matkanud rattureid rünnati pealinnast Dušambest 150 kilomeetrit lõunas Danghara piirkonnas.

Tadžiki võimud on kuulutanud 2018. aasta turismiaastaks.

SITE: ISIS võttis vastutuse ratturite tapmise eest Tadžikistanis

Äärmusrühmitus ISIS võttis vastutuse nelja inimese elu nõudnud relvastatud rünnaku eest välisriikide jalgratturite rühmale Tadžikistanis, teatas monitooringufirma SITE esmaspäeval.

ISIS ütles, et "rühm kalifaadi sõdureid" korraldas rünnaku "ristisõdijate koalitsiooni riikide kodanike vastu", edastas SITE.

Iraan eitab seost rattamatkajate ründamisega Tadžikistanis

Iraan lükkas teisipäeval tagasi Tadžikistani politsei süüdistused riigi seotuses rünnakuga rattamatkajatele.

"Iraani islamivabariik eitab seost selle terroristliku rünnakuga ja eitab kategooriliselt, et Iraanis on sõjaväebaas terroristide väljaõpetamiseks," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Bahram Ghasemi uudisteagentuurile Mehr.

"Me mõistame hukka kõik terrorirünnakud maailmas, sealhulgas hiljuti Tadžikistanis aset leidnud rünnaku välisturistidele."

Vastutuse rünnaku eest võttis äärmusrühmitus ISIS, kuid Tadžiki politsei ei nõustunud sellega, vaid ütles, et süüdi on hoopis riigis keelatud Islami Taassünni Erakond, mille liikmed õpetati välja Iraanis.

USA ärgitas oma kodanikke Tadžikistanis valvsusele

USA-l pole tõendeid, mis osutaks kõrgendatud ohule ameeriklaste jaoks Tadžikistanis, kuid kutsub neid üles valvsusele, teatas USA saatkond Tadžikistanis pärast rünnakut välisturistidest ratturite grupile.

"Praegusel hetkel ei ole USA saatkonnal tõendeid, mis osutaks USA kodanike jaoks kõrgendatud ohutasemele. Kutsume USA kodanikke olema oma ümbruse suhtes valvsad ja pöörduma igasuguse abi järgi saatkonda," seisis saatkonna veebiavalduses.

"Tehes tihedat koostööd Tadžikistani võimudega, võime kinnitada, et 29. juulil tapeti Danghara piirkonnas kaks USA jalgratturit," ütles saatkond avalduses.

"Mõistame selle mõttetu kallaletungi hukka. Avaldame sügavaimat kaastunnet hukkunute peredele ja soovime haavatutele peatset paranemist. Eraelu puutumatuse põhimõttest lähtudes ei saa me jagada USA kodanike kohta üksikasjalikku teavet," lisas saatkond.

Saatkond tänas Tadžiki võime "asjatundliku ja kiire tegutsemise eest pärast seda juhtumit".

"Jätkame nendega tihedat koostööd edasise uurimise käigus," rõhutas saatkond.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: