Muinsuskaitseamet Sirgu ausambast: asju on aetud kiirustades ({{commentsTotal}})

Ausamba kavandatav asukoht Ambla kalmistul.
Ausamba kavandatav asukoht Ambla kalmistul.

Muinsuskaitseamet tõrjub vabadussõdalase August Sirgu mälestussamba püstitamise ühe eestvedaja Eesti Konservatiivsesse Rahvaerakonda (EKRE) kuuluva riigikogu liikme Jaak Madisoni kriitikat.

Muinsuskaitseameti avalike suhete nõunik Madle Lippus ütles ERR-ile, et Sirgu mälestussamba paigaldamise lugu sai tegelikult alguse juba kaks aastat tagasi, kui nad said sellest soovist teada meedia vahendusel.

"Muinsuskaitseamet pole kunagi kuju paigaldamise vastu olnud, pigem oli meie esimene küsimus, et kas algatajad on kindlad, et kalmistu on selle jaoks piisavalt väärikas paik. Seda enam, et Artur Sirk ise sinna maetud ei ole," sõnas Lippus.

Kaks aastat tagasi võttis muinsuskaitseamet Lippuse sõnul ühendust ka skulptuuri paigalda soovinud ühinguga, et soov varases staadiumis põhjalikumalt läbi arutada ning selgitada selleks vajalikke samme.

"Hoolimata korduvatest püüdlustest meil tollal mälestusseltsi esindajat Triin Kuuske tabada ei õnnestunud ning meie kirjadele ja kõnedele ei vastatud. Nüüdseks, kui kuju paigaldamise tähtajani on jäänud vähem kui kuu, on aeg väga lühike niivõrd olulise küsimuse läbi arutamiseks. Seda enam, et kuju ise on juba valmis," rääkis Lippus.

Erinevalt Madisoni väidetest ei ole amet Lippuse kinnitusel kuju paigaldamiseks andnud eitavat vastust, vaid juhtinud tähelepanu kitsaskohtadele kuju asukoha valikul ning teinud ettepaneku kaaluda alternatiive ja plaan korra veel läbi arutada.

"See on projektide kooskõlastamise tavapärane praktika. Tekkinud olukorda ja kiirustamist oleks õnnestunud täielikult vältida, kui kaks aastat tagasi oleks protsessi õigesti alustatud – üheskoos läbi arutatud parim asukoht, lahendus ja selle põhjal koostatud kavand," lausus Lippus.

Ta ütles, et pakutud esimene asukoht Vabadussõja mälestussamba kõrval ei olnud sobilik, kuivõrd see rikuks selle väga läbi komponeeritud väärtusliku maastikuarhitektuurilise lahenduse.

"Vabadussõja mälestussammas on püstitatud Ambla kihelkonna langenute mälestuseks. Nii monument ise kui ka seda ümbritsev maasikuarhitektuurne lahendus tugineb selgele geomeetrilisele nelinurksele ülesehitusele – nii ausamba kui ka seda ümbritseva väljaku põhiplaan on ruudukujulised. Ruudu nurkadesse on ausamba avamispäeval 1925. aastal istutatud neli tamme ning väljak on piiratud ruudukujuliselt istutatud hekiga, mis veelgi rõhutavad teede ristumiskohas asuva väljaku regulaarset maastikuarhitektuurset lahendust. Monument koos seda ümbritseva väljaku ja haljastusega on ruumiliselt muljetavaldavad," põhjendas Lippus muinsuskaitseameti seiskohta.

Koos Järvamaa vaneminspektori Karen Klandorfiga jõuti juulis võimaluseni paigutada kuju Sirkide pere matmisplatsile. Lippus lausus, et 9. augustil saatis Jaak Madison kavandi plaanitavast monumendist, selle mõõtmetest ning paigaldusest, mille tulemusel selgus, et kuju on kavandatud niivõrd suurena, et see sulgeks ühe kalmistu ajaloolistest teedest, mis viib tagumiste hauaplatsideni.

"Ka see lahendus ei ole kalmistu maastikuarhitektuurilist lahendust arvestades kõige parem ning takistab sealjuures ligipääsu teistele haudadele. Seetõttu oli Karen Klandorfi ettepanek arutada, kas ja kuidas oleks võimalik skulptuur paigaldada perekonna platsile selliselt, et see ei takistaks vahekäigus liikumist ega sulgeks teed," rääkis ameti avalike suhete nõunik.

Lippus osundas, et muinsuskaitseamet lähtub oma otsuste tegemisel muinsuskaitseseadusest, millest lähtuvalt on meie ülesanne tagada mälestiste säilimine. "Kalmistutel tegutsemist reguleerib ka kalmistuseadus, kus kalmistu on määratletud kui surnute ja tuha matmiseks ettenähtud maa-ala. Hauaplatsile lahkunute mälestamiseks hauatähiste paigaldamise kõrval võib hauaplatsile paigaldada ka kenotaafe. Kenotaaf on hauamärk inimesele, kes on maetud mujale või kelle matmiskoht on teadmata. Artur Sirgu vanemate hauaplats asub Ambla kalmistul Vabadussõja monumendini kulgeva tee ja allee kõrval."

Lippus ütles, et kalmistutel ehitamisel tuleb ennekõike silmas pidada, et tegemist on viimse rahulaga paljudele, et lisandused oleks väärikad ja sobivad on mõistlik kaasata pädevad spetsialistid nii kunstiliste lahenduste, kui ka projekteerimis- ning ehitusküsimuste korrektseks vormistamiseks. "Igaüks teab, et surnuaial ei rutata."

Jaak Madison teatas reedel sotsiaalmeedias: "Täna sai minus taas kinnitust veendumus, et Eestis on valitsevaks kihiks ametkonnad koos kitsarinnaliste, lühinägelike ja tihti ka väga rumalate ametnikega. Nimelt muinsuskaitseamet on üheks selle näiteks."

Toimetaja: Indrek KuusERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: