Mälestussammas Artur Sirgule tuleb Ambla pastoraadi ette ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Artur Sirgu monumendi miniversioon
Artur Sirgu monumendi miniversioon Autor/allikas: Mälestusselts "Artur Sirk"

Eesti Vabadussõjalaste juhi, advokaadi ja poliitiku Artur Sirgu ausammas avatakse Järvamaal Amblas koguduse pastoraadi esisel platsil 25. septembril, kui möödub 118 aastat Sirgu sünnist.

Ausamba rajamist on SA Mälestusselts "Artur Sirk" juhatuse liikmena vedanud parlamendisaadik Jaak Madison (EKRE), kes algselt soovis mälestusmärgi paigaldada Ambla kalmistule, ent muinsuskaitseamet ei pidanu seda sobivaks.

Esmaspäeval teatas Madisson, et Sirgu ausamba avamine toimub 25. septembril kell 12 Sirgu kodukandis Ambla pastoraadi ees paikneval tammedega kaunistatud rohealal.

"Artur Sirk oli üks suurimaid rahvajuhte, kes kunagi Eesti poliitikat ja tulevikku on mõjutanud. Veel tänase päevani, ligi sajand hiljem, tekitavad vabadussõjalased poleemikat nende jaoks, kes üritavad õigustada 1934. aastal 12. märtsil Konstantin Pätsi, Johan Laidoneri ja August Rei poolt teostatud riigipööret. Lõpuks saab väärilise mälestuskoha ka Sirk, keda on tahtlikult üritatud unustuse hõlma lükata ja tema panust iseseisva Eesti arengusse olematuks teha," lausus Madison.

Sirgu surmast möödus eelmise aasta 2. augustil 80 aastat, kuid selleks ajaks ei saanud monument rahapuudusel valmis. Nüüdseks on raha peamiselt niinimetatud kautuserahade arvel siiski leitud ja pronksist monument valmis.

"Ausamba kogumaksumus jääb 36 000 euro raamesse, millest 34 000 eurot on kogutud kahe aasta jooksul riigikogust eraldatud regionaalsete toetuste finantsidest ning millest 2200 eurot on kogutud annetustelt ligi sajalt eraisikult," ütles sihtasutuse juhataja Triin Kuusk mais BNS-ile.

Ausamba loomisel osales skulptor Ekke Väli, selle valas pronksi Bruno Kadak.

Mälestusseltsi "Artur Sirk" eesmärgiks on vabadussõdalaste tegevuse teadvustamise. Sihtasutuse asutajad ja juhatuse liikmed on Triin Kuusk ja Jaak Madison ning nõukogusse kuuluvad ajaloolane Jaak Valge, korporatsioon Sakala vilistlane Art Johanson ning ajaloohuviline Daniel Mereäär.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: