Uues telefonipettuste laines on kümneid kannatanuid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eestis on käivitunud järjekordne telefonipettuse laine: seekord nimetab helistaja end börsimaakleriks või investoriks ning pakub võimalust investeerida tema ettevõtte kaudu börsil.

Politseile on teada kümned kannatanud, kelle kahjusumma ulatub tuhandetesse eurodesse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Petuskeem on lihtne: Eesti numbrilt helistab inimene, kes tutvustab end börsimaaklerina või investorina ning pakub võimalust panustada vahendeid börsitehingutesse tema firma kaudu.

Tegelikult helistaja ei investeeri vahendeid kuhugi, vaid jätab selle enda taskusse. Tehnikaülikooli professor Tanel Tammet oli üks neist, kellele helistati ning ta otsustas "telefoniinvestori" juhendamisega professionaalsest huvist kaasa minna.

Tammet selgitas, et kelmid palusid avada konto, kuhu ta sisestas suvalise nime. Seejärel saatsid kelmid lingi, mis suunas omakorda järgmisele lehele.

"Lõpuks jõudsime kohta, kus ma pidin tegema lihtsalt internetiostu, kandma kreeditkaardiga raha üle. Ja selle koha peal ma loomulikult raha üle ei kannud. Nad oli väga nördinud ja ütlesid, et kulutasid palju aega minu peale ja nende töö poole tasuta ja ma olen umbes petnud neid. Avaldasid tugevat survet, et ma ikka raha üle kannaks," rääkis Tammet.

Politseisse on pöördunud juba kümmekond inimest, kes on usaldanud oma raha tundmatutele kelmidele. Kahju ulatub tuhandete eurodeni.

"Meile teadaolevalt ei ole tegemist Eestis tegutsevate kurjategijatega. Seetõttu on oluline, et inimesed ise oskaks kelme ära tunda ja kaitsta end nende inimeste eest. Tagantjärele kriminaalmenetlusega seda raha tagasi saada on väga raske ja pigem ebatõenäoline," rääkis Põhja prefektuuri kelmuste ja küberkuritegude talituse juht Hannes Kelt.

"Osadel juhtudel on palutud inimestel, kes on vahetult oma arvuti läheduses olnud, paigalda arvutisse kaughaldustarkvara, näitrks anydesk või teamviewer, mille kaudu nad on andnud oma arvuti ligipääsu kuritegijatele. Selline käitumine on ohtlik ja kõik inimese andmed on sellisel juhul ohus," rääkis

Sellega on seotud veel üks oht - kui inimene on vabatahtlikult kandnud oma raha kelmi arvele, saavad kelmid kätte krediitkaardi numbri ja selle koodid, mistõttu võib ta võtta veelgi rohkem raha arvelt välja.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: