Laste hambaravi hüvitise kord võimaldab haigekassat petta

Laste hambaravi hüvitise süsteem võimaldab kliinikutel laste andmeid kasutades haigekassalt raha välja petta. Haigekassa sõnul aitaksid probleemi lahendamisele kaasa teadlikud ja valvel lapsevanemad.

Tasuta laste hambaravi tekitab olukorra, kus kliinikud võivad laste nimel esitada haigekassale arveid protseduuride eest, mida lapsele tegelikult tehtud ei ole. Vanematel on keeruline sellist pettust avastada ning ka haigekassa kontrollmeetodid on piiratud.

ERR-ile raadiouudistele rääkis anonüümseks soovida jäänud lapsevanem, kuidas ta e-digiloos lapse andmeid sirv ides nii-öelda fantoomvisiidid avastas. Vanem leidis, et talle tundmatu hambaravikliinik on tema lapse nimel esitanud haigekassale arveid raviteenuste eest, mida laps tegelikult saanud ei ole.

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv nentis, et organisatsioon on sellistest pettustest teadlik ning teeb kõik, mis on nende võimuses, et neid tuvastada.

"Kindlasti tuleb tõdeda, et meie kontrollimeetodid on piiratud. Selline suurem laste hambaravi kontroll oli meil näiteks 2016. aastal, kus läbi eri analüüside sõelusimegi välja asutused, kes jäid siis nii-öelda mingi keskmisest erineva käitumisega silma ja võtsime välja nende raviasutuste ravidokumendid," lausus Parv.

See kontrollimaht oli tema sõnul päris suur, ligi 3000 ravijuhtu. "Haigekassa tavapärane käitumine on, et kui me tuvastame, et haigekassale on tekitatud finantskahju, siis haigekassa esitab need puudulikud raviarved nõudeks. Selle 3000 ravijuhu pealt me esitasime nõudeid erinevatele raviasutustele ligi 50 000 euro eest," kirjedas Parv olukorda.

Eestis saavad lapsed hambaid ravida tasuta. Nende ravimiskulud hüvitab kliinikutele haigekassa. Seeläbi tekib olukord, kus vanemal ei ole kerge kursis olla sellega, milliste protseduuride eest ja kui palju hambakliinikud lapse nimel haigekassalt hüvitist nõuavad.

Parvi sõnul on mõni lapsevanem siiski ebakõlasid avastades ka nendega ühendust võtnud. "Neid pöördumisi on, aga neid on tegelikult vähe. Aga pöördumisi tulebki näiteks, kui lapsevanem teab, et laps on ravil konkreetselt ühe hambaraviteenuse osutaja juures ja näeb e-tervisest, et arve on esitatud ka mingi teise raviasutuse poolt."

Parv sõnul on hästi oluline, et lapsevanemad teaksid, mis on nende õigused. "Alati on õigus küsida, mis lapsega seal tehakse," rõhutas ta. "Kindlasti on oluline ka e-tervises jälgida, missugune raviarve esitati millise teenuseosutaja poolt. Nii et väga-väga loodame tulevikus ka edaspidi lapsevanemate aktiivsusele ja sellisele koostööle. Haigekassa tööjõud on samamoodi piiratud, see tehtud 3000 ravijuhtu oli suur töö, aga meie üldises ravijuhtude kontekstis on ta ju väga väike."

Eelmisel aastal kulus haigekassal laste hambaravile 24 miljonit eurot.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: