Vähiravifondilt on tõendamata ravi jaoks toetust soovinud üksikud inimesed

Foto: ERR

Terviseamet alustas menetlust osaühingu Aliena suhtes, mis pakkus tasulist, kuid tõendamata energoinformatsioonilist meetodit vähi ravimiseks. Vähiravifondi Kingitud Elu kinnitusel on vähesed inimesed soovinud toetust tõendamata ravi jaoks ning fond toetab vaid tõenduspõhist ravi.

OÜ-l Aliena on olemas tegevusluba füsiaatria, taastusravi ja hambaravi osutamiseks, kuid vähiravi ei tohi nad pakkuda. Siiski reklaamisid nad jaanuaris, et pakuvad energoinformatsioonilist ravi, mis võimaldab tõhusalt ravida onkoloogilisi haigusi algstaadiumis ilma medikamentide, kiiritusravi ja kõrvaltoimeteta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Terviseameti järelvalveosakonna vaneminspektori Juta Varjase sõnul osutas ettevõte teenust isevalmistatud seadmega.

"Antud juhtumil kasutati tõendamata meetodit seadmega, mis oli ise valmistatud ehk see seade ei olnud läbinud ei prekliinilisi ega kliinilisi uuringuid, see oli meditsiiniseadmena registreerimata ja seetõttu see tegevus ka terviseameti poolt keelustati," selgitas Varjas.

Ta lisas, et raskete haiguste puhul võib tõendamata ravi olla väga ohtlik, kuna selle tõttu võib tõenduspõhine meditsiin hilineda või üldse olemata jääda.

Varjase sõnul osutati teenust vaid üksikutele inimestele. Ekperimendi korras proovis ka "Aktuaalse kaamera" toimetaja energoinformatsioonilist vähiravi saada, kuid ettevõttest vastatati eitavalt, sest terviseamet oli teenuse keelustanud.

OÜ Aliena omanikud Ivan ja Ljudmilla Naumets keeldusid "Aktuaalsele kaamerale" rohkem kommenteerima, miks pakuti inimestele tõendamata vähiravi selleks isegi luba omamata.

Vähiravifondi Kingitud Elu juhatuse liige Toivo Tänavsuu ütles, et vähiravifondil on olnud üksikuid inimesi, kes on tõendamata ravi kohta huvi tundunud.

"Meilt on aeg-ajalt küsitud, et kas saaks toetust näiteks teatud võnkeravi tarvis, mida tehakse Venemaal, kas saaks vähiravifondi toel Riiga viirusravi kliinikusse. Küsitakse vitamiinide kohta, veel mingite preparaatide kohta. Meie toetame tõenduspõhist ravi," selgitas Tänavsuu.

Süüdijäämise puhul teeb terviseamet OÜ-le Aliena ettekirjutused. Kui ettekirjutisi ei täideta, järgneb rahaline trahv.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: