USA ja Hiina alustasid suletud uste taga kaubanduskõnelusi

{{1534997040000 | amCalendar}}
Wang Shouwen
Wang Shouwen Autor/allikas: AFP/Scanpix

SA ja Hiina alustasid kolmapäeval suletud uste taga kaubanduskõnelusi, teatasid võimuesindajad.

Kõneluste täpsema sisu kohta pole informatsiooni jagatud.

USA president Donald Trump märkis varem päeval, et soovib Hiinaga ausaid ja mõlemale poolele kasulikke kaubandussuhteid.

Vahetult enne kaubanduskõneluste algamist kehtestas USA 132-protsendise imporditolli Hiina metalltorudele.

Ühendriikide kaubandusministeerium teatas esialgses tariifiotsuses, et Hiina müüb nafta- ja gaasitööstuses kasutatavaid suuri metalltorusid ebaõiglaselt madala hinnaga, kahjustades seeläbi USA tööstust. Möödunud aastal ulatus selliste torude eksport USA-sse 180 miljoni dollarini.

Ehkki see juhtum on eraldiseisev laiemast Hiina-USA kaubandustülist, mille raames president Donald Trump on kehtestanud tariifid kümnete miljardite dollarite väärtuses Hiina kaupadele, näitab see siiski, et agressiivne kaubanduspoliitika Hiina suunal ei raugenud ka kõneluste eel.

Valge Maja majandusnõunik Larry Kudlow ütles eelmisel nädalal ajakirjanikele, et Ühendriikide läbirääkimisdelegatsiooni juhib rahandusministri abi rahvusvahelistes küsimustes David Malpass. Hiina delegatsiooni juhib asekaubandusminister Wang Shouweni.

Tegemist on esimese kohtumisega USA ja Hiina kõrgete ametiisikute vahel pärast 3. juuni tulemusteta lõppenud kohtumist Pekingis.

Jõustusid USA imporditollid Hiina kaupadele väärtuses 16 miljardit

Neljapäeval jõustusid USA imporditollid 16 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele seoses sellega, mida Washington kirjeldab Ameerika tehnoloogia pidurdamatu vargusega.

6. juulil jõustusid Ühendriikide imporditollid 34 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele.

Hiina kaubandusministeerium teatas, et jätkab "vasturünnakut" ja teatas, et "on selge alus" kahtlustada seda, et Ühendriikide sammud rikuvad Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reegleid.

Hiina ametkond lubas esitada WTO vaidluse lahenduse mehhanismi alusel USA vastu hagi.

Peking on varem lubanud vastata samas mahus imporditollidega USA kaupadele, võttes muuhulgas sihikule kuulsad brändid nagu Harley mootorrattad, burbooni, apelsinimahla.

Ühendriikide president Donald Trump on rakendanud agressiivseid kaubandusmeetmeid USA kaubanduspuudujäägi vähendamiseks, mida ta võrdsustab ameeriklastelt varastamisega. USA kaubanduspartnerid on vastanud sama agressiivselt ning see on tekitanud kahju Ühendriikide farmeritele, tootjatele ja tarbijatele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: