USA astus kaubandussõjas Hiinaga seni suurima sammu

USA astus seni suurima sammu kaubandussõjas Hiinaga - esmaspäevast jõustusid imporditollid tuhandetele Hiina kaupadele ning Hiina vastas sellele kehtestades ka ise USA kaupadele imporditollid. Mõlemad riigid olid üksteisele tolle kehtestanud ka varem, kuid mitte nii suures mahus.

Pärast esmaspäeva on pool Hiina ekspordist USA-sse ja peaaegu kogu USA-st Hiinasse müüdav kaup kaetud uue lisamaksuga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

USA värsked imporditollid puudutavad 200 miljardi dollari väärtuses kaupu, kui arvestada aastast impordikäivet. Kallinevad käekotid, riis, tekstiil ja veel umbes 6000 kaupa. Neid kaupu Hiinast sisse ostes peavad USA ettevõtted maksma kümneprotsendilist lisamaksu ning kui riigid järgmise aasta alguseks kokkuleppele ei jõua, kerkib see 25 protsendini.

Hiina kehtestas seepeale imporditollid 60 miljardi dollari väärtuses USA kaupadele, näiteks õhusõidukitele, arvutitele ja toidukaupadele.

Mõlemad riigid olid varasemalt juba kehtestanud imporditollid üksteise kaupadele 50 miljardi euro väärtuses. Hiina on imporditolle kehtestades sihtinud USA presidendi Donald Trumpi valijaid, näiteks farmereid.

USA ja selle president Donald Trump põhjendavad aga tollide kehtestamist sellega, et Hiina kasutab ebaõiglaseid kaubandusvõtteid, näiteks sunnib ettevõtteid avaldama ärisaladusi, kui viimased soovivad Hiina turul tegutseda.

Hiina kinnitusel tegeleb USA hirmutamise ja survestamisega. Väidetavalt on Hiina kaubandusläbirääkimised USA-ga katkestanud. Samas on USA selles vaidluses selgelt tugevamal positsioonil, kuna Hiina ekspordib USA-sse tunduvalt rohkem kui USA Hiina turule.

"Ma tean seda, et Hiina on USA-ga kaubandussõda pidanud aastaid, kuid praegune administratsioon erineb varasemast selle poolest, et tahab seda kaubandussõda - kui seda nii nimetada - kindlasti võita. Ja me võidamegi," rõhutas välisminister Mike Pompeo.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: