USA kehtestas Hiina metalltorudele 132-protsendilise imporditolli

Metalltorud Lianyungangi sadamas.
Metalltorud Lianyungangi sadamas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA kehtestas 132-protsendilise imporditolli Hiina metalltorudele, vahetult enne kahe riigi vaheliste kaubanduskõneluste jätkumist.

Ühendriikide kaubandusministeerium teatas esialgses otsuses, et Hiina müüb nafta- ja gaasitööstuses kasutatavaid suuri metalltorusid ebaõiglaselt madala hinnaga, kahjustades seeläbi USA tööstust. Möödunud aastal ulatus selliste torude eksport USA-sse 180 miljoni dollarini.

Ehkki see juhtum on eraldiseisev laiemast Hiina-USA kaubandustülist, mille raames president Donald Trump on kehtestanud imporditollid kümnete miljardite dollarite väärtuses Hiina kaupadele, näitab see siiski, et agressiivne kaubanduspoliitika Hiina suunal ei ole kõneluste eel raugenud.

Lisaks Hiinale kehtestati esialgses otsuses samad imporditollid ka teistele riikidele: Kanadale 24-protsendiline, Indiale 50-protsendiline, Kreekale ja Lõuna-Koreale 22-protsendiline ja Türgile viieprotsendiline.

Vastava kaebuse esitasid kaubandusministeeriumile jaanuaris kuus USA torutootjat. Lõpliku otsuse Hiina ja India osas langetab ministeerium novembris. Samal ajal uurib asja veel USA rahvusvahelise kaubanduse komisjon, mis jõuab otsusele 20. detsembril. Juhul kui leitakse, et USA tööstust ei ole kahjustatud, makstakse tasutud imporditollid tagasi.

Otsus Kanada ja teiste riikide imporditollide osas langetatakse jaanuaris. Rahvusvahelise kaubanduse komisjoni otsus järgneb veebruaris.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: