Endine suursaadik Moskvas: suhtluskogemust Venemaaga tuleb hoida

Arti Hilpus
Arti Hilpus Autor/allikas: ERR

Eesti suursaadik Venemaal 2015–2018 Arti Hilpus leiab, et suhete madalseisust hoolimata tuleks näha vaeva selle nimel, et Eestis ei kasvaks üles põlvkond riigiametnikke, kel pole mingit suhtluskogemust Vene kolleegidega, kirjutab Maaleht.

"Hoolimata madalseisust riikidevahelistes suhetes, mis on püsinud suurelt osalt muutumatuna alates 2014. aastast, oleme püüdnud suhtluskanaleid lahti hoida," rääkis Hilpus usutluses Maalehele. "Ka siis, kui tekib arusaamatusi või keerulisi olukordi, on vaja teada, kelle poole pöörduda. Selliste kontaktide arendamine ja säilitamine on iga saatkonna oluline tegevus."

Hilpus lisas, et on oluline, et ka teiste Eesti ametkondade jaoks ei muutuks Venemaa täiesti tundmatuks maaks, kellega enam ei ole säilinud suhtluse traditsiooni.

"Ajalooliselt meil on ikkagi olnud töötasandil suhted erinevate ametkondade vahel, kas siis siseministeeriumi allasutused, PPA või MTA, keskkonnaministeerium, rahandusministeerium jne. Üks viimaseid kõrgeid riigiametnikke Eestis, kel püsisid toimivad töökontaktid oma Venemaa kolleegiga, oli meie endine maksu- ja tolliameti peadirektor Marek Helm. Vahepeal on küll ka tol ajal meie suhtluspartneriks olnud Venemaa tolliteenistuse direktor uue mehe vastu välja vahetatud," selgitas Hilpus.

Selliste kontaktide olemasolu on Hilpuse sõnul vajalik, et Eestis ei kasvaks üles terve riigiametnike põlvkond, kellel tegelikult ei ole praktilise suhtlemise kogemust Venemaa kolleegidega või kes oskavad Venemaa asutuste kohta järeldusi teha ainult selle põhjal, mida meediast loetud või teiste riikide esindajatelt kuuldud.

Hilpus tõdes, et sellel, et suhtlus on paljudes valdkondades kannatada saanud ja hääbunud, on objektiivsed põhjused. "Seda ei saa meie süüks panna. Eriti oli ränk hoop usaldusele Eston Kohveri röövimise juhtum – kuni selleni välja, et täna küsitakse, kas Eesti riigiametnik üldse julgeb sõita Venemaale töölähetusse. Kes teab, mis tuuled seal parajasti puhuvad, kas ei teki tal komplikatsioone, ega ta ei satu mingisuguse skeemi ohvriks."

"Kui me katsume mingit suhtluse ja Venemaa tundmise kompetentsi hoida, siis üritagem anda ka reaalset sisu selle lootusele, mis näiteks Euroopa Liidus on Eesti ja teiste Balti riikide aadressil säilinud, et rääkige nüüd teie Venemaast, teie ju olete lähinaabritena reaalselt eksperdid," märkis suursaadik. "Aga ekspert olemine eeldab ka seda, et sul on reaalseid kogemusi selle teise poolega, et sa oled nendega praktiliselt suhelnud, otseallikast infot saanud."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: