X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa saadab riigist välja Eesti kaitseatašee

{{1522406940000 | amCalendar}}
Venemaa välisministeeriumi hoone.
Venemaa välisministeeriumi hoone. Autor/allikas: Alexander Nemenov/AFP/Scanpix

Venemaa välisministeerium kutsus reedel kohtumisele rea nende riikide suursaadikuid, kes seoses Londonis toimunud mürgitamisjuhtumiga on Vene diplomaate välja saatnud. Eesti puhul otsustas Venemaa riigist välja saata kaitseatašee Toomas Peda.

Nende riikide suursaadikutele, kes on rakendanud Venemaa suhtes ebasõbralikke meetmeid, antakse üle protestinoot ja antakse teada vastumeetmetest, teatas Venemaa välisministeerium kohtumise eel.

Eesti välisministeeriumist öeldi ERR-ile, et Eesti suursaadikule Arti Hilpusele edastati kohtumisel noot ja anti teada, et välja saadetakse Eesti kaitseatašee, kolonel Toomas Peda.

Seega oli Venemaa vastus Eestile samaväärne, sest Eesti saatis riigist välja samuti Vene kaitseatašee.

Toomas Peda Autor: mil.ee

Lisaks Eesti suursaadikule, käisid Moskvas Smolenski väljakul asuvas ministeeriumihoones samal ajal veel suursaadikud Hollandist, Albaaniast, Rumeeniast, Ukrainast, Lätist, Leedust ja Makedooniast.

Hollandi suursaadik on jõudnud juba kinnitada, et Venemaa saadab välja kaks nende diplomaati.

Ühtlasi teatas Vene välisministeerium Suurbritanniale, et see peab kuu jooksul vähendama oma Venemaal asuvate saatkondade töötajate arvu samale tasemele Venemaa saatkondadega Suurbritannias.

Neljapäeval teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov, et Venemaa saadab riigist välja 60 USA diplomaati ning sulgeb USA peakonsulaadi Peterburis. Tegemist on vastusega USA samasugusele otsusele nädala alguses.

Esmaspäeval otsustas USA vastuseks Suurbritannias toimunud Sergei Skripali mürgitamisjuhtumile saata riigist välja 60 Venemaa diplomaati. Lisaks otsustas USA sulgeda Seattle'is asuva Venemaa konsulaadi.

Suurbritannia peab 4. märtsil Salisburys aset leidnud mürgitamisjuhtumit Venemaa kätetööks ning selle hinnanguga on praeguseks liitunud nii USA, NATO, Euroopa Liit ja suur hulk lääneriike.

Ühendkuningriik teatas 14. märtsil, et saadab välja 23 Vene diplomaati.

Teistest Euroopa Liidu liikmesriikidest andsid esmaspäeval ja teisipäeval kokku 35 Vene diplomaadile korralduse lahkuda 18 riiki: Belgia (1), Eesti (1), Hispaania (2), Holland (2), Horvaatia (1), Iirimaa (1), Itaalia (2), Leedu (3), Läti (1), Poola (4), Prantsusmaa (4), Rootsi (1), Rumeenia (1), Saksamaa (4), Soome (1), Taani (2), Tšehhi (3) ja Ungari (1).

NATO peasekretär Jens Stoltenberg teatas teisipäeval, et tühistas seitsme Venemaa NATO esinduse liikme akrediteeringu ega kiitnud heaks veel kolme akrediteeringutaotlust.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: