Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti inimesed on passiivsed vähi sõeluuringus osalejad

Eesti inimesed on liiga passiivsed vähi sõeluuringus osalejad selleks, et üleriigiline uuring oleks tõeliselt tõhus - vaid ligi pooled rinna- ja emakakaelavähi ning kolmandik jämesoolevähi uuringule kutsututest tulevad proove andma.

Eestis tehakse kolme sõeluuringut - rinna-, emakakaela- ja jämesoolevähi avastamiseks. Need on vähivormid, millele on võimalik varakult jälile saada ja siis ka edukalt ravida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rohkem osaletakse nendes sõeluuringutes, mis on juba aastaid kestnud.

"Kõrgem on hõlmatus juba pikemat aega rinna- ja emakakaelavähi sõeuuringutel, kus osalevad pea pooled naised. Madalam on hõlmatus jämesoolevähi sõeluuringus, mis alustas alles 2016. aastal," ütles tervise arengu instituudi analüütik Margit Marjamäe.

"Eelmisel aastal oli selle vähi sõeluuringuga hõlmatuid 36 protsenti. Teiste riikide ja ka Euroopa juhiste järgi peaks hõlmatus olema vähemalt 70 protsenti, et sõeluuring oleks efektiivne," tõdes ta.

Selleks, et pea kolmveerand kutsututest sõeluuringutele tuleks, on eelkõige vaja inimesi harida. Ka perearstid võiks oma patsientidele meelde tuletada, et just sel aastal sündinud inimesed on oodatud sõeluuringule.

Rinna- ja emakakaelavähi skriiningus osalejatele saadetakse kutse postkasti. Jämesoolevähi sõeluuringule kutsub perearst ja kõik kutsed on samuti üleval patsiendiportaalis digilugu.ee.

Seda, et sõeluuringust on kasu, näeb naistearst Piret Veerus oma töös päris tihti.

"Kõigi nende naiste kohta, kellel emakaelavähi sõeluuringu käigus on avastatud kas vähieelsed muutused või varajases arengustaadiumis vähk, me võime julgesti öelda, et nende elu on päästetud ja neid juhtumeid on igal aastal päris palju. Aga kahjuks on ka selliseid juhtumeid, kus me avastame emakakaelavähi inimesel, kes pole 10 või isegi 15 aastat kontrollis käinud," rääkis Veerus.

Sel aastal sõeluuringule kutsututel on veel võimalik osaleda sõeluuringul kuni järgmise aasta jaanuari lõpuni. Kui sihtrühma kuuluv inimene pole mingil põhjusel kutset saanud, võib ta sellest hoolimata broneerida aja sobivas meditsiiniasutuses. Ravikindlustusega inimestele on proovide andmine tasuta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: