Rein Sikk | Ausammas anonüümsele ametnikule

Foto: Rauno Volmar / Vikipeedia

Täna püstitame ausamba. Ma soovin ausambaga austada anonüümset ametnikku, keda tavaliselt maapõhja kirutakse. Tahan avaliku arvamuse kiuste tunnustada inimest, kellest tänapäeva rahvajuttudes on saanud kõige halva, tobeda ja mõttetu sümbol, kuri inimene, kes muudkui kontrollib ja keelab ega lase elul edeneda.

Anonüümne ametnik väärib täna kiitust. Selle eest, et Eestis sai tänavu suvel teoks enam kui viiskümmend erilist kodukohvikute päeva. Hindan ametnikku, kuna ta ei tormanud kontrollimiseks kohvikutesse kohale, otsides vigu ja eksimisi toiduhügieeni ülikarmide nõuete vastu.

Ametnik lasi lihtsalt asjadel toimida, mõistes, et nagunii püüab ju iga kodukohviku pidaja parimat. Igaüks püüab puhtamat ja maitsvamat pakkuda. Ja milline mekkide, muljete, kogemusterohkus voolas sel suvel ühepäevakohvikutega üle Eestimaa. Uskumatu ja enneolematu maitsete müriaad. Kõik, kes ühepäevakohvikutest osa said, aina kiidavad. On tuhandest tänuväärne, et keegi ei hakanud seda kulinaarset loomet untsu keerama mõnd juuksekarva lõhki ajades.

Meil oli seega enam kui 50 kohvikute päeva ja kui igaühe raames avati vähemati 10 söögipaika, saame kokku 500 erilist võimalust üle Eesti me koduköökidega tutvuda.

Ühepäevakohviku idee ja ka sõna ise sündis aastal 2000 Hiiumaa poetessi Ave Alavainu peas. Tema eestvedamisel avas 16 aastat tagasi oma uksed ühepäevakohvik Kohvilähker. Suurema hoo sai asi sisse 2007 aastal Kärdla kohvikute päevaga. 

Aga kõik see tänavune kohvikuterikkus võimuks olemata olla, kui ametnikud oleksid käitunud sama hullusti kui siis, mil üle maa käis külapoodide ja külaapteekide rappimine. Nende hulgi sulgemine. Mäletate ju lugusid sellest, kuidas usinad euronõuete kontrollijad olid leidnud vales mõõdus kraanikausi või vales seinas olev pistiku. Need saanud saatuslikuks külapoele või külaapteegile. Arvan et mitmed-setmed nõudmised ei ole sest ajast saati oluliselt vähenenud, küll aga on ametnikud on arenenud.

Pealegi, mis oleks suurest kontrollimisest kasu, kui tipprestorangi võib nakatada kõhutõvesse veerandsada klienti. Ei, ma ei ilgu nende kallal, mul on siiralt kahju. Juhtuda aga võib ka peenemates peredes, peenemates paikades. Kontrollidest hoolimata.

Paljud sel suvel kodukohvikuid avanud on lubanud seda kindlasti ka uuel aastal teha. Nii külatänavate veeres, alevike alleedel kui ka linnade lahedais nurgakestes. Ootame siis taas eriliste maitsete ja siira teeninduse paraadi. Ja kõik toimub tänu tublide ametnike mittesekkumispoliitikale. Aitäh, ametnikud, olen teie üle uhke. Selle suve maitseelamuste eest on mu südames teile ausammas valmis saanud. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: