Orkaan Helene võib ka Eesti ilma taas soojaks kütta

Orkaan Florence'iks valmistumine.
Orkaan Florence'iks valmistumine. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ekvaatori ümbruses teevad septembris ilma väga sooja ookeanivee kohal arenevad troopilised tsüklonid. Korraga on töös seitse täisjõus pöörist ning kaks neist mõjutavad väga tugevalt ka inimeste elu. Üks neist, Atlandi kohal tekkinud orkaan Helene, võib uuel nädalal ka Eesti ilma sooja pitseri vajutada.

Ilmateenistus avaldas oma kodulehel ülevaate maailma praeguse ilma tipptegijatest: troopilistest tsüklonitest Florence ja Mangkhut. Täpsustava märkusena on lisatud, et Atlandi ookeaniga seotud troopilisi tsükloneid kutsutakse orkaanideks, Vaiksel ookeanil tekkinuid taifuunideks.

Orkaan Florence arenes Atlandi ookeanil Aafrika läänerannikul juba augusti lõpus ning saavutas troopilise tsükloni jõu (tuul 33 m/s ja enam) 4. septembril, ööpäev hiljem oli saanud temast viieastmelisel skaalal juba neljanda kategooria orkaan ning iilid ulatusid pöörise ümber üle 60 m/s.

Mõne päeva pärast nihkus Florence põhja poole ning nõrgenes, Ameerika idarannikule (Carolina piirkonda) jõudis ta 13. septembril. Reedel ehk 14. septembril ulatuvad iilid tsükloni ümber üle 40 m/s ning sarnane on tuul 130 km raadiuses, pöörise enda mõjuala ulatub enam kui 315 kilomeetrini.

Inimesi on hoiatatud, et rannapiirkondades võib veetase tõusta kuni 3,2 meetrini ning sellega kaasnevad ohud on laialdane üleujutus ning maalihked. Ka vihma võib kallata ööpäeva jooksul üle 500 mm. Lainete kõrgus ulatub rannal 9 meetrini.

Taifuun, õigemini supertaifuun Mangkhut Vaiksel ookeanil on veel võimsam. Selle pöörise mõjuala ulatub 900 kilomeetrini ning troopilise tsükloni kategoorias püsib ta juba alates 11. septembrist kõrgeimal, viiendal astmel. Nimepanemise päev oli Mangkhutil 7. september ning nimi on pandud talle Tai traditsioonilise puuvilja mangostani järgi. Tuule tugevaimad iilid ulatuvad supertaifuuni ümber üle 80 m/s ning Filipiinide põhjaosa jääb lähemal ööpäeval selle terminaatori teele.

Hongkongi elanikud ootavad ärevalt pühapäeva ja loodavad, et Mangkhut möödub neist kaugemalt lõunast. Kahjud, mida viienda kategooria orkaan endaga kaasa võib tuua, on igal juhul katastroofilised.

Eesti jääb troopikavööndist küll tunduvalt kaugemale, kuid aeg-ajalt jõuab mõni eksinud orkaan Atlandilt ka Euroopa mandrile. Praegune seis on ilmateenistuse info põhjal "paljulubav", kuna 7. septembril tekkinud orkaan Helene võtab lähiajal kursi Euroopale ja jõuab uue nädala alguses Briti saartele, kus Põhja-Atlandi võimas madalrõhuala ta oma rüppe haarab. "Räägitakse, et tänu Helenele läheb ilm uuel nädalal jälle soojaks, isegi meil Eestis. Elame-näeme!", seisab ilmateenistuse ülevaates.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: