Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moon: Põhja-Korea sulgeb oma raketikatsetusrajatise

Lõuna-Korea president Moon Jae-in ja Põhja-Korea juht Kim Jong Un Pyongyangis.
Lõuna-Korea president Moon Jae-in ja Põhja-Korea juht Kim Jong Un Pyongyangis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Põhja-Korea sulgeb oma Tongchang-ri raketikatsetusrajatise, teatas Lõuna-Korea president Moon Jae-in kolmapäeval pärast kohtumist Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

"Põhi nõustus püsivalt sulgema Tonchang-ri raketimootorite katsetamise rajatise ja rakettide tulistamise rajatise asjassepuutuvate riikide ekspertide kohalolekul," lausus Moon Pyongyangis.

Koread loovad puhvertsoonid pingete vähendamiseks

Põhja- ja Lõuna-Korea liider leppisid kolmapäeval Pyongyangis kohtudes ka kokku, et kaht riiki eraldaval maismaa- ja merepiiril luuakse puhvertsoonid vähendamaks sõjalisi pingeid ja vältimaks kogemata puhkeda võivaid kokkupõrkeid.

Avalduses, mille allkirjastasid mõlema riigi kaitsejuhid, märgitakse, et detsembriks tõmmatakse tagasi 11 valveposti demilitariseeritud tsoonis eesmärgiga need tulevikus likvideerida.

Koread alustavad ka ühiskontrolli all oleva piiriküla desarmeerimist ja maamiinide eemaldamist.

Samuti luuakse kaht Koread eraldaval demarkatsioonijoonel lennukeelutsoon, mis kehtib lennukitele, helikopteritele ja droonidele.

Põhja- ja Lõuna-Korea alustavad ka Korea sõjas surma saanud sõjaväelaste säilmete ühist otsimist.

Pingete leevendamiseks ühine sõjaline komitee

Lõuna- ja Põhja-Korea moodustavad ühise sõjalise komitee, et leida võimalusi pingete leevendamiseks ning säilitada sidepidamine kriiside lahendamiseks ja kokkupõrgete ärahoidmiseks.

Moon ütles, et komitee loomise plaan on osa lubadusest eemaldada Korea poolsaarelt "kõik ohud, mis võivad põhjustada sõda".

Mooni valitsus on korduvalt rõhutanud vajadust vähendada tavarelvastusega seotud ohte Koreade vahel, et vältida kogemata tekkivaid kokkupõrkeid, mis võivad viia tuumakonfliktini.

Koread lubasid moodustada ühise sõjalise komitee juba 1991. aastal, kuid neid plaane ei viidud ellu rahutute suhete tõttu.

Lõuna-Korea president Moon Jae-in on visiidil Pyongyangis, ta pidas kolmapäeval kõnelusi Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: