Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: Põhja-Korea raketibaasides toimuv on normaalne

{{1542133380000 | amCalendar}}
Satelliitpilt Sakkanmoli raketibaasist. Foto on tehtud 29. märtsil.
Satelliitpilt Sakkanmoli raketibaasist. Foto on tehtud 29. märtsil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA on teadlik Põhja-Korea deklareerimata raketibaasidest, millest Ühendriikide uurijad sel nädalal teatasid, ütles president Donald Trump, kuid kinnitas, et sellega on kõik korras.

"Oleme kõnealustest baasidest täiesti teadlikud, selles pole midagi uut - ja midagi ebanormaalset ei toimu," väitis Trump Twitteris.

Washingtoni strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringute keskuse ettekandes märgiti, et Põhja-Koreal on vähemalt 13 raketibaasi, mille olemasolu oli Pyongyang seni varjanud.

Põhja-Korea käsutuses on üle kümne raketibaasi, mille olemasolu on Pyongyang seni varjanud, selgus esmaspäeval avaldatud Washingtoni strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringute ettekandest.

Analüütikud arvavad, et neil õnnestus avastada Põhja-Korea kaugetes mägipiirkondades vähemalt 13 sellist baasi, nende seas Sakkanmoli baas, mis on demilitariseeritud alale ja Soulile kõige lähemal ning mida pildistati tehiskaaslaselt. Taolisi baase võib olla lausa 20.  

"Rakettide operatiivbaasid ei ole pelgalt laskeseadmed. Erijuhtumitel saab rakette lasta ka sealt, kuid seejuures nõuab Korea rahvaväe juhend, et raketiseadmed lahkuksid lahingutegevuseks nendest kohtadest varem valitud või poolvalmis laskealadele," öeldi ettekandes. 

Selliste meetmete eesmärk on säilitada vaenlase löögi või muude sõjaliste operatsioonide ajal võimalikult palju Põhja-Korea rakette. Analüütikud arvavad, et isegi tavalõhkepeadega "suudavad need raketid palju kahju tekitada".

"Need raketibaasid, mida saab kasutada igat laadi ballistiliste rakettide - lähimaa kuni mandritevaheliste rakettide - tulistamiseks, peaksid ilmselt ükskõik millise kontrollimisele alluva tuumalepingu puhul kuuluma deklareerimisele, kontrollimisele ja demonteerimisele," märgitakse ettekandes.

Toimetaja: Aleksander Krjukov; laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: