Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: USA ja Põhja-Korea teevad vapustavaid edusamme

USa presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni juunikuise tippkohtumise auks tehtud meenemünt.
USa presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni juunikuise tippkohtumise auks tehtud meenemünt. Autor/allikas: STR/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval, et Ühendriikide suhetes Põhja-Koreaga on aset leidmas vapustavad edusammud võrreldes tema ametisse astumise eelse ajaga, kui riigid olid lähedal sõtta minekule.

"Me teeme Põhja-Koreaga seoses vapustavaid edusamme," ütles Trump Valges Majas ajakirjanikele, kommenteerides Korea poolsaare olukorda seoses Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kolmanda tippkohtumisega.

"Palju vapustavaid asju, kuid väga tähtis on raketi- ja tuumakatsetuste puudumine," sõnas USA riigipea. "Pean teile ütlema, et isikutevahelisel tasandil on suhted väga head. Olukord on suuresti maha rahunenud."

Moon ja Kimi allkirjastasid kolmapäeval päev varem Pyongyangis alanud tippkohtumisel ühisdeklaratsiooni rea meetmetega, mis peaksid vähendama sõjaohtu kahe Korea vahel. Meetmed puudutavad peamiselt Lõuna- ja Põhja-Korea tavavägesid ning ei puuduta Pyongyangi tuumaprogrammi.

Põhja-Korea tuumarelvitustamiskõnelused Ühendriikidega on seiskunud pärast Kimi ja Trumpi 12. juuni kohtumist Singapuris, kus nad allkirjastasid ähmase lubaduse Korea poolsaare tuumavabaks muutmise kohta.

Trump on nimetanud tippkohtumist edulooks, kuid kriitikud on süüdistanud teda selles, et ta lasi ennast naiivselt Põhja-Koreal lollitada, andes stalinistlikule režiimile midagi vastu saamata legitiimsust.

Moon ütles tippkohtumise eel, et tema eesmärk tippkohtumisel on lükata USA-Põhja-Korea kõnelused uuesti käima.

USA on viivitamatult valmis kõnelusteks Põhja-Koreaga

USA välisminister Mike Pompeo tervitas kolmapäeval olulisi väljaütlemisi, mis tehti Pyongyangis Lõuna-Korea ja Põhja-Korea riigipeade kohtumisel ja kinnitas, et Washington on valmis viivitamatult osalema läbirääkimistes Korea poolsaare tuumarelvavabaks muutmiseks.

Pompeo märkis avalduses, et vestles kolmapäeval oma Põhja-Korea kolleegiga ja kutsus ta järgmisel nädalal New Yorki, et kohtuda ÜRO Peaassamblee kõrvalt.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: