Prantsuse politsei tabas riigi tagaotsituima kurjategija

Prantsusmaa politsei tabas ööl vastu kolmapäeva kurikuulsa kurjategija Rédoine Faïdi, kes põgenes 1. juulil helikopteri ja relvastatud kaasosaliste abil Pariisi lähistel asuvast vanglast.

Kolm kuud jooksus olnud Faïd peeti kinni Pariisist põhjas Oise'i departemangus Creil' omavalitsuses koos oma venna Rachidi ja veel kahe sugulasega, vahendasid telekanal La Chaîne Info, ajaleht le Figaro, AFP jt.

Faïdil on Prantsuse meedias juba legendaarne kuulsus ning juulikuine põnevusfilmi meenutav põgenemine Réau en Seine-et-Marne'i vanglast ei olnud esimene kord, kui ta kinnipidamisasutusest omavolilise väljapääsu leidis.

Aastal 2013 põgenes ta Lille-Séquedin'i vanglast. Tookord võttis ta neli valvurit pantvangi ja õhkis põgenes mitu ust. Põgenemisteekond sai läbi alles kuus nädalat hiljem, kui ta tabati ühest Pariisi lähedal asuvast hotellist.

Ametnike sõnul põgenes röövimiste eest karistust kandev Faïd juulis siis, kui ta viibis parajasti vangla külastusruumis.

Sündmused said alguse, kui kolm relvastatud meest saabusid vangla sissekäigu juurde ja nõudsid, et Faïd vabastataks. Kuna võimuesindajate tähelepanu pöördus koheselt kolmele kurjategijale, õnnestus Faïdil põgeneda vangla muruväljakule, kus teda ootas juba stardivalmis helikopter.

Helikopter leiti hiljem Pariisi lähistelt põlenuna. Keegi põgenemisoperatsiooni käigus viga ei saanud, välja arvatud röövitud helikopteri piloot, keda oli pekstud ja kes oli võimuesindajate saabudes šokiseisundis.

1972. aastal sündinud Faïd on Prantsusmaa avalikkuses üks tuntumaid kriminaalkurjategijaid, kes on enda sõnul olnud eeskujuks mitmetele filmikangelastele.

Tema ja Jean-Claude Biseli juhtisid kuritegelikku jõuku, mis tegeles Pariisi piirkonnas relvastatud röövide, juveelivarguste ja väljapressimistega. Ühe röövi järel põgenes alžeeria juurtega prantsuse kriminaal kusjuures Iisraeli, õppis seal ära heebrea keele, et end sellisel viisil Prantsuse võimude eest varjata.

1997. aastal mõistis kohus ta selle eest 30 aastaks vanglasse, kuid 10 aasta pärast vabanes ta ennetähtaegselt.

Samuti pälvis ta tähelepanu teleintervjuudega ning memuaarideraamatutega, kus ta on kirjutanud Pariisi äärelinnade kuritegelike ringkondade eluolu.

Kuigi ta väitis siis, et on oma senisele eluviisile selja pööranud, siis tegelikult see nii siisiki ei olnud.

Nimelt oli Faïd praegu vanglas seoses kahe süüdimõistva kohtuotsusega, millest ühe eest sai ta 25 ja teise eest 18 aastat vabadusekaotust.

Nimelt aastal 2010. üritas ta koos kaaslastega röövida rahaveoautot. Röövimiskatsele järgnes põgenemisralli, mille käigus tulistasid kurjategijad politseinike suunas ning üks naispolitseinik sai surma.

Pärast juulikuist põgenemist algas ulatuslik operatsioon, mille käigus jõuti tasapisi ka Faïdi jälile. Näiteks 24. juulil õnnestus tal napilt võimuesindajate käest pääseda - toimus tagaajamine ning lõpuks jättis ta maha lõhkeaineid sisaldanud auto ning põgenes edasi jalgsi.

Kolmapäevasest operatsioonist Oise'i departemangus võttis osa umbes 100 politseinikku ning siseminister Gérard Collomb tänas korrakaitsjaid pühendumise, julguse ja sihikindluse eest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: