Eesti 200 kuriteoteate võimalik jätk selgub järgmisel nädalal ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Riigiprokuratuur
Riigiprokuratuur Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigiprokuratuur teeb liikumise Eesti 200 katuserahade määramise kuriteoteate kohta menetlusotsuse järgmisel nädalal.

"Prokuratuuril on seadusest tulenevalt 10 päeva aega tutvuda ja analüüsida esitatud kuriteoteadete sisu ning selle aja jooksul kohustus vastu võtta otsus kriminaalmenetluse alustamise või alustamata jätmise kohta," ütles riigiprokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas ERR-ile.

Eesti 200 on seisukohal, et valitsuse otsusel jagada nn katuseraha on poliitilise korruptsiooni tunnused ning seetõttu viis prokuratuuri kuriteoteate.

1. oktoobril jõudis avalikkuseni teave, et valitsus on jaganud riigieelarvest laiali 25,7 miljonit eurot nn katuseraha sildi alt.
Eesti 200 palus riigiprokuratuuril kontrollida, kas sellise otsuse puhul võib tegemist olla ametiisikute toimingupiirangu rikkumise ja korruptiivse käitumisega.

"Sellel asjal on poliitilise korruptsiooni tunnused. Me oleme palunud juristide hinnangut ja karistusseadustikus need asjad, mis puudutavad toimingupiirangu rikkumist, seal on palju sisulisi asju, mis tekitavad küsimusi. Kuivõrd ametiisik saab teha oma positsioonist selliseid otsuseid, mille osas on tal teada, et temaga seotud juriidilised isikud võivad saada, kas majanduslikku või mingit muud kasu sellest otsusest," ütles Eesti 200 liige Igor Taro ERR-ile.

Taro sõnul on tegemist kahetsusväärse pretsedendiga Eesti ajaloos. "Mitte kunagi varem pole valitsus sellisel moel ja sellises ulatuses oma erakonnakaaslasi valimiseelsel aastal toetanud. See on massiivne valimistulemuse mõjutamine riigi raha eest. Narva keskerakondlaste kaasus on selle korruptsioonijuhtumi kõrval tühi-tähi," märkis Taro.

Avaliku informatsiooni põhjal sündis otsus koalitsioonierakondade liidrite väga kitsas ringis, mis annab liikumise hinnangul valitsuse katuserahale toimingupiirangu rikkumise tunnused ning seda võib võrrelda teiste juhtumitega, kus endaga seotud juriidilisele isikule toetuse andja mõisteti toimingupiirangute rikkumises süüdi.

"Kui seni on katuseraha jagamine olnud vaieldav parlamentaarne traditsioon, siis antud juhul langetasid vastava otsuse koalitsioonierakondade juhid. Eraldades raha oma erakonnakaaslastele on erakondade juhid, kes on ühtlasi oma poliitiliste mittetulundusühingute juhatuse liikmed, pannud toime toimingupiirangu rikkumise. Selle asja nimi on poliitiline korruptsioon," ütles Taro.

Eesti 200 hinnangul tuleks katuserahade jagamine sel kujul lõpetada, sest see protsess ei ole piisavalt läbipaistev.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: