Eesti 200 esitas katuseraha kohta prokuratuuri kuriteoteate

Foto: Siim Lõvi/ERR

Eesti 200 varivalitsuse istungil leiti, et valitsuse otsusel jagada nn katuseraha on poliitilise korruptsiooni tunnused ning seetõttu viis poliitiline liikumine prokuratuuri kuriteoteate.

1. oktoobril jõudis avalikkuseni teave, et Eesti Vabariigi Valitsus on jaganud riigieelarvest laiali 25,7 miljonit eurot nn katuseraha sildi alt. Eesti 200 palub riigiprokuratuuril kontrollida, kas sellise otsuse näol võib tegemist olla ametiisikute toimingupiirangu rikkumise ja korruptiivse käitumisega.

"Sellel asjal on poliitilise korruptsiooni tunnused. Me oleme palunud juristide hinnangut ja karistusseadustikus need asjad, mis puudutavad toimingupiirangu rikkumist, seal on palju sisulisi asju, mis tekitavad küsimusi. Kuivõrd ametiisik saab teha oma positsioonist selliseid otsuseid, mille osas on tal teada, et temaga seotud juriidilised isikud võivad saada, kas majanduslikku või mingit muud kasu sellest otsusest," ütles Eesti 200 liige Igor Taro ERR-ile.

"Tegemist on kahetsusväärse pretsedendiga Eesti ajaloos. Mitte kunagi varem pole valitsus sellisel moel ja sellises ulatuses oma erakonnakaaslasi valimiseelsel aastal toetanud. See on massiivne valimistulemuse mõjutamine riigi raha eest. Narva keskerakondlaste kaasus on selle korruptsioonijuhtumi kõrval tühi-tähi," kirjeldas Taro.

Avaliku informatsiooni põhjal on kõnealune otsus sündinud koalitsioonierakondade liidrite väga kitsas ringis. See annab valitsuse katuserahale toimingupiirangu rikkumise tunnused ning seda võib võrrelda teiste kaasustega, kus endaga seotud juriidilisele isikule toetuse andja mõisteti toimingupiirangute rikkumises süüdi.

"Kui seni on katuseraha jagamine olnud vaieldav parlamentaarne traditsioon, siis antud juhul langetasid vastava otsuse koalitsioonierakondade juhid. Eraldades raha oma erakonnakaaslastele on erakondade juhid, kes on ühtlasi oma poliitiliste mittetulundusühingute juhatuse liikmed, pannud toime toimingupiirangu rikkumise. Selle asja nimi on poliitiline korruptsioon," ütles Taro.

Eesti 200 hinnangul tuleks katuserahade jagamine sel kujul lõpetada, sest see protsess ei ole piisavalt läbipaistev.

"Miljonite eurode suunamine oma erakonnakaaslastele on Eesti jaoks väga halb pretsedent ja see peab saama kiire õigusliku ning moraalse hinnangu. Paljud elupäästvad teenused jäävad rahata, aga täna jagati poliitikute suva järgi miljoneid eurosid endaga seotud organisatsioonidele. Selline tegevus riivab halva valitsemispraktika näol kõikide kodanike õiglustunnet ning ei saa jätkuda," lisas Taro.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: