Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA aktsiaturud kukkusid järsult miinusesse, kirgi kütab Trumpi kommentaar

{{1539223560000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / ZUMA

USA tähtsamad aktsiaturud liikusid kolmapäeval järsult miinusesse, reageerides keskpanga intressimäärade tõstmisele.

Tööstusindeks Dow Jones langes 3,2 protsenti, lõpetades päeva tasemel 25 498,74 punkti.

S&P 500 alanes 3,3 protsenti, sulgudes 2785,68 punkti tasemel.

Tehnoloogiaindeks Nasdaq langes 4,1 protsenti, jäädes pidama tasemel 7422,05 punkti.

Trumpi sõnul on keskpank intressimääradega liiale läinud

Ühendriikide president Donald Trump ütles kolmapäeval, et USA keskpank on intressimäärade liialt kiire tõstmise kavatsusega liiale läinud.

Trump kõneles Pennsylvanias asuvas Eries korraldatud kampaaniaüritusel pärast seda, kui aktsiaturud olid jõuliselt langenud. Dow Jones kaotas rohkem kui 800 punkti.

"Ma arvan, et Fed teeb vea. See on liiast. Ma arvan, et Fed on sellega liialt hulluks läinud," ütles Trump ajakirjanikele.

Kudlow: Trump ei dikteeri keskpanga rahanduspoliitikat

USA keskpanka teravalt kritiseerinud president Donald Trump ei dikteeri föderaalreservile selle rahanduspoliitikat, ütles neljapäeval Valge Maja kõrge ametnik.

Riikliku Majandusnõukogu juht Larry Kudlow kommenteeris nii presidendi sõnu, mille kohaselt on föderaalreserv intressimäärade jätkuva tõstmise plaanidega liiale läinud.

"Me teame, et Fed on sõltumatu. President ei dikteeri Fedile poliitikat. Ta ei öelnud isegi kaudselt midagi niisugust," märkis Kudlow CNBC-le.

Maailma börsid on Trumpi "hullumeelse Fedi" kommentaari järel languses

Aasia aktsiaturud asusid neljapäeval suurde langusesse, pärast seda kui USA president Donald Trump ütles, et Föderaalreserv on "läinud hulluks" seoses plaanidega tõsta veelgi intressimäärasid.

Shanghai börs kukkus ligi 5 protsenti, samas kui Tokyo ja ja Hong Kongi aktsiaturud kaotasid väärtusest ligi 4 protsenti. Lisaks Trumpi kommentaari teeb investoritele muret ka kasvavad intressimäärad ning USA ja Hiina vaheline kaubandustüli.

"Olukord on ennustamatu," hoiatas OANDA Aasia kauplemisjuht Stephen Innes ning lisas, et turud on "surmahirmuga täidetud."

"USA varade veresaun ei võta ühtegi vangi ning Aasias tervitab investoreid turgude avanedes punane meri, kui varade likvideerimine ja finantsvõimenduste vähendamine intensiivistub," lisas ta.

Taipei ja Shenzeni komposiitindeksid langesid mõlemad 6 protsendi jagu.

Souli aktsiaturg langes enam kui 4 protsenti ning Sydney ja Singapuri turud langesid rohkem kui 2,5 protsendi võrra.

Aasia turgude langus järgneb kehvale kolmapäevale Wall Streetil, kus Dow Jones langes ligi 830 punkti pärast Trumpi Föderaalreservikriitilist kommentaari. Tegemist on suurima langusega alates veebruarist.

"Ma arvan, et Fed on tegemas viga," ütles Trump kolmapäeval ajakirjanikele.

Kuigi Trump on korduvalt toonud aktsiaturgude kasvu tõestuseks enda edukale majanduspoliitikale, siis pisendas ta veebruaris toimunud esimese suurema languse tähtsust, märkides, et tegemist on "korrektsiooniga, mida me kõik oleme oodanud."

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juht Christine Lagarde astus neljapäeval aga Trumpi ütlustele vastu ning kaitses intresside tõstmise poliitikat, põhjendades seda majanduse tugevate fundamentaalidega.

"See on ilmselgelt tarvilik areng nende riikide majandustes, kus majanduskasv on kiirenenud, inflatsioon on võtnud suuna ülesse ja tööpuudus on ülimalt madalal tasemel," ütles ta ajakirjanikele Bali saarel, kus IMF oma üldkoosolekut peab.

Tallinna börs läks maailma turgude langusega kaasa

Hommikul maailmaturgude languse tuules suuna allapoole võtnud Tallinna börs lõpetas kauplemispäeva tugevas miinuses, indeks OMXT kahanes 1,71 protsenti 1203,47 punktile.

Kauplemispäev oli tavapärasest märksa aktiivsem ning kokku oli 729 tehingu käive 1 080 150 eurot. Langustrend algas maailmaturgude, sealhulgas Euroopa börside punasesse kukkumise tuules juba hommikul, esimese 30 minutiga kahanes indeks 1,64 protsenti ning päeva peale süvenes langus veel pisut. Balti börside koondindeks BBGI kahanes 2,17 protsenti 915,85 punktile.

Aasia aktsiaturud asusid neljapäeval suurde langusesse, pärast seda kui USA president Donald Trump ütles, et Föderaalreserv on "läinud hulluks" seoses plaanidega tõsta veelgi intressimäärasid. Tugevas miinuses lõpetasid kolmapäevas kauplemise ka Ühendriikide enda aktsiaturud, olulisim indeks S&P 500 kahanes 3,3 protsenti.

Shanghai börs kukkus Eesti aja järgi neljapäeva varahommikul ligi 5 protsenti, samas kui Tokyo ja ja Hong Kongi aktsiaturud kaotasid väärtusest ligi 4 protsenti. Lisaks Trumpi kommentaari teeb investoritele muret ka kasvavad intressimäärad ning USA ja Hiina vaheline kaubandustüli.

Tallinna börsipäeva aktiivseim nimetus oli Tallinna Sadam, mis 294 600-eurose käibe ja koguni 181 tehingu juures kahanes 3,78 protsenti 2,05 eurole. Ühtlasi oli riigi enamusosalusega firma ka turu suurim langeja.

Hommikul börsipäeva pea 9-protsendise langusega alustanud Harju Elektri aktsia taastus päeva peale ning lõpetas päeva kolmepäevase tasemega võrreldes vaid 3,51 protsenti allpool. Tööstusfirma aktsiaga tehti kokku 60 tehingut, mille käive jäi pisut alla 47 500 euro.

Üle 2 protsendi langesid põhinimekirja aktsiatest veel Silvano, Tallinna Kaubamaja Grupp, Merko Ehitus ning enam kui protsendi võrra odavnesid LHV ja Nordecon. Plussis lõpetasid päeva vaid Baltika, Arco Vara ning Olympic, ehkki nende nimetuste käive jäi mõne tuhande euro kanti.

Olympic Entertainment Group (OEG) esitas neljapäeval börsile ametliku  taotluse Olympicu väikeaktsionäride aktsiate ülekandmiseks Odyssey Europe'ile 1,4-eurose hüvitise eest aktsia kohta. Kasiinofirma üldkoosolek kiitis septembri alguses heaks vähemusaktsionäridele kuuluvate aktsiate ülevõtmise, kus Olympic ühineb Odyssey Europe AS-iga.

Avalduse kannaks börs vähemusaktsionäride aktsiad Odyssey Europe väärtpaberikontole üle, rahaline hüvitis läheks aktsionäridele üle eelduslikult 12. oktoobril 2018 või sellele lähedasel kuupäeval. Tehing toimuks automaatselt ning aktsionärid ei pea selle teostumiseks samme tegema.

Ehkki säärase tehingu toimumisel saaksid olemasolevad aktsionärid iga väärtpaberi kohta vaid 1,4 eurot, pööras Olympicu väärtpaber börsil neljapäeval hoopis tõusule, kasvades 6600-eurose käibe ja seitsme tehingu juures 1,33 protsenti 1,52 euroni.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: