Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Priisalm: aktsiaturgudel toimuv võib olla märk algavast majanduskriisist

Aktsiaturgude suur langus USA-s võib, aga ei pruugi olla märk algavast majanduskriisist, ütles investeerimisfirma Avaron fondijuhi Peter Priisalm.

Kas eile alanud börsilangus on märk millestki suuremast?

Aktsiaturgudele on kombeks ennustada ette rohkem majanduskriise, kui neid tegelikult toimub. Ma ei ütleks, et see on kindlasti märk alanud majanduskriisist, aga see võib olla.

Mis siis ikkagi juhtus? USA keskpank on tänavu intresse tõstnud korduvalt, kaubandussõda pole midagi uut.

Turgudel ongi nii, et teatud trendid võivad pikalt kesta. Kuigi võiks juba oodata suuna muutumist, siis sõltumata sellest käituvad turud isepäiselt. Väga äkitselt võib see turu suund muutuda. Kõik, need põhjused, mis te nimetasite, on kindlasti olulised majanduse käekäigul. See intressimäärade tõstmine on kindlasti midagi sellist, mis seab arenevad turud väga suure surve alla.

Millal kõrgemad intressid Euroopasse jõuavad?

Raske öelda. Kui arvatakse, et see on märk uuest majanduskriisist, siis Euroopa keskpank ei pruugi uue intressimäärade tõusutsükliga üldse alustada. Seetõttu ongi keeruline vastata, kas on tegu uue majanduskriisiga. Niipea, kui on märke sellest, et tegemist on uue kriisiga, hakkavad keskpangad kohe oma poliitikat muutma.

On hulk märke, mis on näidanud, et majandus on jõudnud oma tippu, mis muudab paljusid investoreid närviliseks.

Näiteks tööturg on väga tugev, näeme seda ka Eestis. Ettevõtjatel on palju keerulisem värvata, aga see sama trend on ka teistes riikides. Mis tähendab, et see ressurss, mis oli varem suhteliselt vabalt saadaval ja aitas majanduskasvu toita, on otsa saanud.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: