Torm Barry tugevnes USA-s maabumise eel orkaaniks

{{1562990220000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Hiidtorm Barry tugevnes laupäeval USA-s maabumise eel orkaaniks ning andis hoogu kõvale tuulele ja vihmasajule, mis Louisiana rannikut räsivad ja mille eest miljonid varju otsivad, teatas riiklik orkaanikeskus.

Barry tugevnes Saffir-Simpsoni skaalal esimese kategooria orkaaniks, sest kella 10 seisuga (Eesti aeg kell 18) oli tema püsituulte kiirus tõusnud 120 kilomeetrini tunnis ehk 33,3 meetrini sekundis, ütles keskus.

Barry on Atlandi selleaastase orkaanihooaja esimene orkaan. 

Tormi silm asub umbes 80 kilomeetri kaugusel Morgani linnast, mis asub osariigi suurimast linnast New Orleansist läänes. Torm liigub aeglaselt, umbes 10 kilomeetrit tunnis.

See tähendab, et orkaani maabumine on vaid tundide küsimus.

Orkaani äärealadel on aga tormi mõju juba tunda, sest USA Mehhiko lahe äärset rannikut räsib tugev tuul ja vihmasadu. Võimud hakkasid agaramalt inimesi evakueerima, lennufirmad tühistasid lende ning tulvaväravad löödi kinni.

Morganis on tänavad hüljatud. Atchafalaya jõgi ajab juba üle kallaste ning elupiirkondades lebavad tuule murtud puud. Kümned tuhanded on elektrita.

"See (orkaan) liigub valutekitavalt aeglaselt," ütles riiklik meteoroloog Ben Schott telekanalile CNN. Ta rõhutas, et inimesed ei tohiks võtta seda orkaani kergekäeliselt.

"Kui teil pole kuhugi minna, siis jääge koju. Hoidke toimuval silm peal. Ärge pange end ohtlikesse olukordadesse."

Kuna Barry kallab vihma mitmele lõunaosariigile, siis kuulutati mitmes kohas välja eriolukord, et tormiga tegelemiseks jaguks rohkem vahendeid.

Kuberner John Bel Edwardsi sõnul on New Orleans tormi üleelamiseks hästi valmistunud, kuid ta ärgitas inimesi valvsusele. 

Orkaanikeskuse juht Ken Graham hoiatas ka veeuputuse eest sisemaal. "See pole ainult rannikusündmus."

Paljude jaoks toob Barry endaga kaasa mälestusi 2005. aastal palju kahju tekitanud ning arvukalt inimesi tapnud orkaanist Katrina.

Tuhanded inimesed pakkisid asjad kokku ning jätsid oma majad maha kõrgemate piirkondade kasuks. Merepinnast madalamad piirkonnad nagu Plaquemines on vee all ning teede sulgemine on jätnud mõned kogukonnad omapäi.

New Orleansis üritavad elanikud ja ettevõtjad oma vara kaitsta akende kinnilöömisega ning liivakottidega.

Reede õhtul aga valitses linnas kohati peomeeleolu. Näiteks Bourboni tänaval liikunud elanikud ja turistid jõid orkaaninimelisi kokteile, hoidsid teineteisel käest kinni ja laulsid.

Laupäeval kutsus linnapea LaToya Cantrell inimesi järjekordselt ettevaatusele. Ta rõhutas: "Suur osa vihmast sajab alles pärast (orkaani) maabumist".

Ekspertide sõnul seisab Louisiana silmitsi asjaolude äärmiselt ohtlike kokkulangemisega.

Mississippi jõgi, mis on ajaloolise vihmasaju ja jõe ülemjooksul toimuvate üleujutuste pärast juba niigi vett täis, on New Orleansis juba pea 5,2 meetrit sügav. See on üleujutuste tasemest vaid pisut allpool.

Jõgede veetase peaks tipnema pisut alla 5,2 meetri, ütles USA ilmateenistus NOAA.

Senaator Bill Cassidy sõnul ütlesid maaväe insenerid talle, et nad on kindlad, et New Orleansi kaitsev kuue meetri kõrgune veesuunamise süsteem peab vastu.

"Valli ääre ja tulvavee ülemise ääre vahele jääb pool meetrit või meeter," lausus Cassidy telekanalile Fox News.

Sünoptikud prognoosi järgi tõuseb tulvavesi kuni kahe meetrini ning sademeid tuleb 25-50 sentimeetrit.

Trump kuulutas New Orleansile läheneva tormi tõttu välja eriolukorra

USA president Donald Trump kuulutas troopilise tormi Barry New Orleansile lähenedes välja eriolukorra.

Torm peaks reedel või laupäeval paisuma orkaaniks ja jõudma Louisiana osariigi rannikuni, kuid see on juba praegu toonud linnas suuri üleujutusi, teatas riiklik orkaanikeskus (NHC) varem.

Trump kuulutas reedel välja eriolukorra, mis lubab keskvalitsuse ametkondadel osaleda päästetöödes. Eriolukorra väljakuulutamist taotles Louisiana kuberner John Bel Edwards.

"Tänan teid, president Trump, minu taotlusele kiire vastamise eest. Me hindame Valge Maja ja meie föderaalpartnerite toetust ja jätkame oma võitlust enneolematu üleujutusega," säutsus kuberner Twitteris.

Louisianasse on saadetud 3000 rahvuskaardi lisasõdurit, kes koos kõikide teiste päästjatega on mitmel pool valmisolekus. Varutud on muu hulgas joogivett ja toiduaineid,

Sisekaitseministeerium (DHS) teatas, et peatab eriolukorra alla käivatel aladel ajutiselt immigratsioonitõrje.

Ministeeriumi teatel ei lähe immigratsiooni ja tolliamet (ICE) nädalavahetusel algaval haarangul nende migrandiperede vastu, kes tormi eest pagevad.

"Meie kõrgeim prioriteet on endiselt elu ja turvalisuse säilitamine. Nende asjaolude valguses ei tule mingeid immigratsioonitõrje algatusi, mis puudutavad tormiga seotud evakueerimist ja varjumist. Väljaarvatud juhul, kui on tõsine avaliku julgeoleku oht," teatas agentuur.

ICE peaks pühapäeval alustama suurhaarangut immigrantide vastu ja ametnike sõnul on väljasaatmismäärus saadud miljoni inimese jaoks.

"Minu mureks on, et see saab olema uus Katrina," ütles New Orleansis restorani pidav Donald Wells.

New Orleansile lähenev torm on tuletanud meelde orkaan Katrina, mis oli USA ajaloo kulukaim ja surmavaim torm ning uputas 80 protsenti linnast. Katrina laastas ka ülejäänud Lousianat, Mississippit ja Alabamat, tuues kaasa 1800 surma ja üle 150 miljardi dollari kahju. Tormile järgnes seadusetus ja rüüstamine linnas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: