Kosmoselaevaga Sojuz juhtus õnnetus, kosmosesse suundunud meeskond jäi ellu

{{1539249420000 | amCalendar}}

Kasahstanist neljapäeva ennelõunal Rahvusvahelisse Kosmosejaama (ISS) startinud Vene kosmoselaeval tekkis lennu ajal mootoriprobleem ning selle kaheliikmeline meeskond naasis Maale, teatas Vene kosmoseagentuur Roskosmos.

USA astronaut Nick Hague ja Vene kosmonaut Aleksei Ovtšinin maandusid edukalt Kasahstanis. Päästjad leidsid nad üles ning kumbki vigastada ei saanud, teatas Roskosmos.

Venemaa teatel toimetatakse nad Bajkongõri kosmodroomi haiglasse vaatluseks.

Kosmoselaeva pardal oli lisaks kahele astronaudile ka kaubalast.

Rakett Sojuz MS-10 startis Bajkongõri kosmodroomilt Eesti aja järgi kell 11.40.

NASA ja Roskosmos edastasid telepilti mõlemast meeskonnaliikmest, kes suhtlesid lennu ajal juhtimiskeskusega ning töötasid oma tahvelarvutitega.

Lend pidi kestma kuus tundi, kuid kahe minuti möödudes kõlas kosmosekapslis kolm lühikest piiksu, mis andsid märki hädaolukorrast.

"Õnnetus kanderaketiga -- kaks minutit, 45 sekundit," ütles Sojuzi komandör Ovtšinin.

NASA sõnul tekkis rike 119. sekundil, kui rakett lendas kiirusega 7563 kilomeetrit tunnis.

Ovtšinini sõnul tundus talle ja Hague'ile, et nad on juba kaaluta olekus.

NASA teatas pärast mootoriprobleemi ilmnemist, et "paar sekundit pärast raketi esimese astme eraldumist tekkis probleem kanderaketiga ja me saame kinnitada, et meeskond läheb üle ballistilise laskumise režiimile".

Siis käivitus avariisüsteem, mis võimaldab astronautidega kapslil ballistiliselt laskudes Maale naasta.

Selline laskumisviis asetab meeskonnale teistest laskumisviisidest rohkem ülekoormust ning peljati, et see vähendab nende ellujäämisvõimalust. Allikate sõnul aga paar valmistus selliseks võimaluseks ja sellistele jõududele vastupidamist mängiti väljaõppes läbi.

Uudisteagentuuri RIA Novosti andmetel juhtus eelmine sellelaadne õnnetus nõukogude ajal 1983. aastal. Ka tollal jäid mõlemad meeskonnaliikmed ellu.

Astronaudid pidid lendama ISS-i pooleks aastaks ning nende Maale naasmine oli kavandatud 2019. aasta aprilli.

Hague ja Ovtšinin pidid liituma Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) astronaudi Alexander Gersti, NASA astronaudi Serena Aunon-Chancellori ning Roskosmose astronaudi Sergei Prokopjeviga.

Astronaudid on olnud jalgpalliplatsi suuruses ISS-is katkematult 2000. aastast. Selle ehitamine maksis 100 miljardit dollarit ning jaam paikneb Maast umbes 400 kilomeetri kaugusel.

Sojuzi kaheliikmeline meeskond on Bajkongõril tagasi

Neljapäeval keset lendu tekkinud kanderaketirikke tõttu Maale ootamatult naasma pidanud kaks kosmonauti on tagasi Kasahstanis Bajkongõri kosmodroomil, ütles Interfaxi korrespondent hiljem.

Vene kosmonaut Aleksei Ovtšinin ja USA astronaut Nick Hague toimetati lennukiga Krainõi lennujaama, lausus korrespondent. Lennuki pardal oli ka Vene kosmoseagentuuri Roskosmos tegevjuht Dmitri Rogozin.

Lennujaamas olid Ovtšininil ja Hague'il vastas pereliikmed ja meedikud.

Kasahstan ja Venemaa loovad Sojuzi rikke uurimiseks ühiskomisjoni

Kasahstan ja Venemaa loovad neljapäeval toimunud kosmoselaeva Sojuz avarii uurimiseks ühiskomisjoni, teatas Astana.

"Luuakse Vene-Kasahstani valitsuskomisjon, millesse kuuluvad kõik asjast huvitatud ametiasutused. Juhtumit uuritakse. Arvan, et edaspidi me teavitame teid selle käigust," ütles Kasahstani siseministeeriumi hädaolukordade komitee esimees Vladimir Bekker.

Venemaa alustas nurjunud kosmosestardi asjus kriminaaljuurdlust

Vene uurijad alustasid neljapäeval kriminaaljuurdluse nurjunud kosmosestardi asjus, mille tõttu oli raketi kaheliikmeline meeskond sunnitud varsti pärast õhkutõusu Maale naasma.

"Moodustati uurimisgrupp ning ametnikud uurivad stardipaika. Arestitud on dokumente," teatas juurdluskomitee.

Juurdluse ülesanne on välja selgitada, kas kõik turvanõuded olid täidetud, lisas komitee.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: