Soome kohus otsustas, et läbiotsimine HS-i ajakirjaniku kodus oli seaduslik ({{commentsTotal}})

Salajased dokumendid ajalehes Helsingin Sanomat.
Salajased dokumendid ajalehes Helsingin Sanomat. Autor/allikas: Yle / EBU / ERR

Helsingi teise astme kohus otsustas reedel, et keskkriminaalpolitsei poolt eelmise aasta detsembris toimunud läbiotsimine ja materjalide konfiskeerimine ajalehe Helsingin Sanomat ajakirjaniku kodus oli seaduslik.

Kohus leidis, et keskkriminaalpolitsei sammudel olid seaduslikud eeldused, konfiskeeritud materjalid võivad endiselt olla võimude valduses saab kehtida ning et politseil on õigus ajakirjanikult ära võetud mälupulgal olevat informatsiooni kasutada, vahendas Yle.

Keskkriminaalpolitsei korraldas palju tähelepanu pälvinud läbiotsimise ajakirjaniku kodus pärast seda, kui ajalehes ilmus artikkel Soome kaitseväe signaalluurekeskusest ning juhtunuga seoses algatati kriminaaluurimine.

Nimelt kasutas leht signaalluurekeskuse tegevust avalikustades mitmel korral kõrgeima salastatuse astmega dokumente, mis käsitlesid nii luurekeskuse hinnanguid Venemaa relvajõududele, aga ka Soome enda luurevarustuse tehnilisi üksikasju. Soome kaitseministeeriumi tegi avalduse keskkriminaalpolitseile, kus alustati uurimist riikliku turvalisusega seotud saladuse avaldamise paragrahvi alusel.

Ajakirjanik Laura Halminen aga pidas enda kodus toimunud läbiotsimist ebaseaduslikuks ning nõudis kohtus ka seda, et temalt ära võetud esemed - telefon, töötelefon, arvuti, tahvelarvuti ja mäluseadmed - talle tagastataks. Halmineni sõnul rikkus politsei tegevus allikakaitset.

Politsei pole vahepeal teavitanud, kui kaugele on riigisaladuse lekkimist puudutav juurdlus jõudnud - ehk endiselt pole teada, kas riigisaladusi ajakirjanikule lekitanud isiku jälile on jõutud ja kui palju kahtlustavaid selles juhtumis kokku on.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: