Saar: ERR-i rahastamismudel võiks olla parem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

...
... Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Kultuuriminister Indrek Saar (SDE) ütles riigikogu ees, et arutelud ERR-ile suuremat stabiilsust ja sõltumatust tagava rahastusmudeli üle on vajalikud, et parimas lahenduses kokku leppida.

Rahvusringhäälingu nõukogu liige Martin Helme (EKRE) küsis riigikogu infotunnis kultuuriministrilt kinnitust, kas väidetavalt töös olev rahvusringhäälingu seaduse muudatus fikseerib tõesti ERR-i tulud ära kindla protsendiga maksulaekumistest sarnaselt kaitsekulutustele. Helme sõnul on ta väljapakutud mudelist näinud, et ERR-i tulud suureneks seejuures umbes 15 protsenti.

Indrek Saar vastas, et eelkõige juhib rahvusringhäälingut viimase nõukogu ja tema ERR-i juhtimisega ei tegele. "Nii et sellised strateegilised plaanid tuleks teil tegelikult võib-olla meile pigem selgitada, mis teil plaanis on."

ERR-i uue võimaliku rahastamismudeli puhul meenutas Saar riigikontrolli 2015. aasta aruandes öeldut, et ERR-i rahastamine pole täiel määral kooskõlas sõltumatuse, stabiilsuse ega piisavuse printsiipidega.

"Sellest tulenevalt tahan ma igati tunnustada nii ERR-i nõukogu, juhatuse kui ka riigikogu kultuurikomisjoni, kes antud valdkonna eest vastutav on, arutelusid sellel teemal, kuidas võiks need asjad viia parimal määral kooskõlla," märkis Saar.

Kultuuriminister ütles, et rahvusringhäälingute rahastamiseks on maailmas palju mudeleid, Eesti on valinud riigieelarvest finantseerimise, kuid on ka mudeleid, kus raha kogutakse erinevate maksudena otse televiisorivaatajatelt või üldse inimestelt ringhäälingumaksu näol.

"Eks neid valikuid saab teha erinevaid. Niipalju, kui mina tean, siis see, mida ERR välja pakub praegusel hetkel, on üsna palju inspireeritud Leedu mudelist," ütles Saar, kuid rõhutas, et tema pole printsiipide väljatöötaja.

See, et mingiks otstarbeks fikseeritakse teatud protsent riigituludest ära, pole Saare sõnul pretsedent ning tõi näiteks kultuurkapitali.

"Kultuurkapital on samamoodi avalik-õiguslik, nii nagu ka ERR. Tänane süsteem, kus nad [rahvusringhääling] peavad taotluse esitama kõigepealt kultuuriministeeriumile, kultuuriministeerium esitab selle rahandusministeeriumile - kuigi samal ajal on kultuurikomisjon ja ERR-i nõukogu see, kes peaks strateegilisi plaane tegema - võib-olla ei ole kõige otstarbekam," lisas Saar.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: