Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti "musta reede" pakkumised ei ületa tavapäraseid nappe allahindlusi

Foto: Kuvatõmmis Ülemiste keskuse kodulehelt.

Kui üksikud erandid kõrvale jätta, on Eesti kaupmehed Ameerika Ühendriikidest üle võetud allahindluskampaania pakkumistes väga kitsid, nii et jõuluostude avapauk rahakotiraudu vääramatult avama ei pane.

Black Friday ehk "must reede" on jõulueelne allahindluskampaania, mis sai alguse USA-s 1952. aastal. See on tänupühale järgnev päev, mil algab jõuluostude tegemise hooaeg, nii et kaupmehed lasevad hooajakaupade hinnad üheks päevaks või terveks nädalavahetuseks ebatavaliselt madalale. Tänavu langeb suur ostupüha 23. novembrile.

"Mustal reedel" on väga tugev mõju kogu USA kaubanduse käibele. Sel päeval tormab enamik ameeriklasi poodidesse, et sooritada korraga kõik jõuluostud, kuivõrd kuni 70-protsendised allahindlused on sel päeval pigem tavapärased ning tarbijaväljaanded monitoorivad parimaid pakkumisi innukalt, suunates massid sinna. Sama innukalt hoiatavad nad ka kitsipungide eest, andes näiteks konkreetse soovituse "Ärge ostke mitte midagi Apple'i poodidest".

Tarbijaväljaanne hoiatab: Apple on tavapäraselt kitsipung, nende poest ei maksa midagi osta, teised edasimüüjad teevad nende toodetele paremaid pakkumisi. Kuvatõmmis lehelt bestblackfriday.com

USA-s võib leida "musta reede" pakkumistest hulganisti kalleid tehnoloogiaseadmeid. Keskmiselt 40- kuni 70-protsendise allahindlusega vahetavad omanikke telerid, nutitelefonid, tahvel- ja sülearvutid, mängukonsoolid koos mängudega.

Soodsad pakkumised on levinud ka Suurbritanniasse, kus samuti USA ostupüha omaks on võetud. Näiteks leiab nii populaarse ja hinnalise KitchenAid mikseri kui ka iPhone 6s-i 40 protsenti tavahinnast soodsamalt.

Kõige agaramalt tehaksegi pakkumisi kallihinnalistele toodetele, mille ost pikemat planeerimist vajab.

Eesti: 20-protsendine allahindlus kui hindade "kolinal" langemine

Nii nagu Eesti kaupmehed on USA-st üle võtnud Halloweeni ja valentinipäeva kui müügikõlblikud tähtpäevad, mille pealt käivet teha, on viimastel aastatel püütud kodustada ka "musta reedet". Paraku ei tule selle sooviga kaasa tahtmine võrdväärseid hinnapakkumisi teha. Ehkki mõne erandiga, keskenduvad Eesti kaupmehed eeskätt pudi-padile marginaalsete hinnaalanduste tegemisele.

Nii näiteks teatab sooja aluspesu müüv kauplus, et "hinnad langevad kolinal", mis nende keeles tähendab 20-protsendilist allahindlust. Kogu või valitud kaubalt 20 protsenti alla ongi soodushindu läbi lapates kõige tavalisem pakkumine.

20-protsendine allahindlus ühele kaubagrupile tähendab ühe kaupmehe jaoks, et "hinnad langevad kolinal". Kuvatõmmis Breden Kids Facebooki lehelt.

Nii võib saada 20 protsenti soodsamalt kohvikus ühe kohvijoogi, jalatsipoodides tavahinnaga saapad, aksessuaaripoes kõik sallid ja mütsid, kogu kauba aga ehtepoes, kotipoes, mänguasjapoes, tehnoloogiapoes ja mitmetes kiirmoekettides.

Ehkki on veelgi kitsimaid kaupmehi: näiteks Rahva Raamatu poodides on kogu kaubale allahindlus vaid 15 protsenti ja teekauplus Gurmans teeb "lahke" allahindluse 10 protsenti mustale teele. Kiirmoekett New Yorker teeb allahindlust üksnes kupongi alusel ja siis on see vähemalt 25-euroselt ostult vaid 10 protsenti ja vähemalt 50-euroselt ostult alles 20 protsenti. Ilma Partnerkaardita ostja saab ABC Kinga jalatsipoes aga kõik tavahinnaga saapad 15 protsenti soodsamalt.

Rahva Raamat on kogu kauba "musta reede" puhul 15 protsenti alla hinnanud. Kuvatõmmis Rahva Raamatu Facebooki lehelt.

Mõni kaupmees ostudelt otsest protsendiga mõõdetavat allahindlust ei teegi. Näiteks kosmeetikapood Lush annab iga ostuga lihtsalt kingituse kaasa ja Subway müüb kolm võileiba kahe hinnaga. Samamoodi saab Scandi Kids lastetoodete poest kolm toodet kahe hinnaga. Ja kauplus Kingiabi paneb täishinnaga kindla kaubamärgi seljakotti ostes kaasa sama brändi reisikoti, mis muidu maksab 17.50.

Üksikud heldema käega kaupmehed

Neid, kes 30 protsendist soodsamaid allahindlusi raatsiks teha, on vähe.

Kõige lahkema käega on näiteks juveelikauplus Endless, mis müüb kogu kaupa 70-protsendise allahindlusega ja laevafirma Eckeröline pani limiteeritud hulga Tallinna-Helsingi kruiisipileteid müüki ühe euroga üks ots. Nõnda saab põhjanaabrite juures ära käia kahe euro eest, tingimuseks, et reis leiab aset hiljemalt veebruari keskpaigas.

Jalatsi- ja aksessuaarikauplus Aldo ning rõivakauplus Grossberg on kõik tooted 25-50 protsenti alla hinnanud, kosmeetikakaupluses NYX jäävad allahindlused 30-70 protsendi vahemikku.

40-protsendist allahindlust pakub kosmeetikakauplus The Body Shop valikule kaubast, jalatsipood Dune kõigile musta värvi toodetele, XS mänguasjapood osadele nukkudele ja garaažidele, ja kauplus Guess valikulistele jalanõudele.

50-protsendist allahindlust pakub rõivakauplus Springfield kogu kaubale; Eesti Optik prilliklaasidele, ent seda üksnes juhul, kui ostetakse raamid koos klaasidega. Raamidele aga allahindlust ei ole. Ühe sarja kaupa pakub 50-protsendise allahindlusega ka Südameapteek ning särgitootja Sangar lubab, et poole hinnaga on saadaval palju kaupa. Kudumikauplus Norrison annab kogu kauba poole hinnaga ära, juveeliäri Goldsmith teeb 50-protsendise allahindluse kindlate vääriskividega kuldehetele.

Prillipood Instrumentarium aga teeb allahindlust just prilliraamidele - need saab 60 protsenti soodsamalt juhul, kui ostetakse ka klaasid, millele allahindlus ei laiene.

Nõnda jääb sõna "must" reede ees tähistama pigem leina selle üle, kui vähe raatsivad Eesti kaupmehed suure ostupäevana välja kuulutatud kuupäeval allahindlust teha.

Kaupmees: mida rohkem ostjaid, seda enam allahindlusi

Kristiine ja Rocca al Mare kaubanduskeskusi pidava Citycon Eesti juht Helen Metsvaht kinnitab, et "must reede" on ka Eestis muutumas üha populaarsemaks. Ehkki kaubanduskeskuste juhil täpne ülevaade kaupmeeste ühe päeva käibe kohta puudub, saab ta siiski kinnitada külastajanumbrite märgatavat kasvu.

"Rocca al Mares oli eelmisel aastal "mustal reedel" peaaegu 21 000 külastajat, tavalisel reedesel päeval on aga 13 000-15 000 külastajat. Kristiines oli eelmisel aastal 23 000 külastajat, muidu reedeti 18 000-20 000 külastust päevas. See tähendab, et külastatavus tõuseb keskustes 15-30 protsenti võrreldes tavalise reedese päevaga," toob Metsvaht esile.

Ta kinnitab et paljud inimesed on otsustanud oma jõuluostud teha allahindluste tõttu just sel päeval. Et aga kaupmehed oma allahindlustega heldemad oleksid, peaksid inimesed veelgi enam poode külastama, leiab Cityconi juht.

"Mida rohkem on külastajaid, seda motiveeritumad on kauplejad allahindlusi tegema. See on tarbija vaatepunktist vaadates ka väga mõistlik," leiab Metsvaht.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: